Kyjev žádá ambiciózní bezpečnostní záruky. Podle Medveděva jsou prologem ke 3. světové válce

Přidat na Seznam.cz

Pracovní skupina dvou klíčových mužů Jermak-Rasmussen předložila nové doporučení bezpečnostních záruk pro Ukrajinu, jak jsme psali v tomto článku. Podle bývalého ruského prezidenta Medveděva je takový návrh prologem ke 3. světové válce, informuje ukrajinský deník Pravda.

Vedoucí kanceláře ukrajinského prezidenta Andrej Jermak a bývalý generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen 13. září společně zveřejnili doporučení týkající se bezpečnostních záruk pro Ukrajinu v rámci Kyjevského bezpečnostního paktu. Jak Jermak zdůraznil, tyto bezpečnostní požadavky nenahrazují přání Ukrajiny vstoupit do NATO.

Ukrajinské požadavky

Deník Euromaidan Press porovnal návrh bezpečnostní smlouvy projednávaný v březnu v Istanbulu se současnými požadavky. Je zřejmé, že vyjednávací pozice Ukrajiny značně posílila. Rusko ani Čína již nejsou na seznamu garantů bezpečnosti, o neutralitě nemůže být řeč, neboť snaha vstoupit do NATO je nyní zakotvena v ukrajinské ústavě, bezpečnostní záruky se vztahují na celé mezinárodně uznávané území Ukrajiny, Krym a separatistické republiky na východě nevyjímaje. Zatímco v březnu by Ukrajině k uznání smlouvy stačilo, kdyby se ruské jednotky stáhly na pozice z 23. února, nyní žádá, aby protiruské sankce zůstaly v platnosti, dokud Moskva nezastaví agresi proti Ukrajině, nezaručí jí budoucí mír a neuhradí škody způsobené invazí.

Nejsilnější bezpečnostní zárukou pro Ukrajinu je její schopnost bránit se agresorovi v souladu s článkem 51 Charty OSN. Aby ukrajinská armáda dokázala držet krok s ruským sousedem, bude to vyžadovat dlouholeté stabilní investice do obranně-průmyslové základny země, rozsáhlý přesun zbraní i zpravodajskou podporu ze strany spojenců a v neposlední řadě také intenzivní výcvikové mise a společná cvičení pod záštitou Evropské unie a NATO.

Garančními státy by se mohly stát USA, Velká Británie, Kanada, Austrálie, Německo, Francie, Polsko, Itálie, ale i pobaltské země nebo státy střední Evropy.

Ruská reakce

Leonid Sluckij, předseda výboru pro mezinárodní záležitosti v ruské Státní dumě, označil doporučení o bezpečnostních zárukách za „eskalaci“ a západním partnerům Ukrajiny pohrozil konfliktem s „jaderným Ruskem“.

Dmitrij Medveděv, místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace a bývalý premiér i prezident, označil doporučení Kyjevského bezpečnostního paktu za předmluvu nové světové války. „Kyjevská kamarila navrhuje bezpečnostní záruky, které jsou prologem ke 3. světové válce. Samozřejmě že ukrajinským nacistům nikdo žádné záruky nedá. Vždyť je to téměř totéž, jako kdyby se na Ukrajinu vztahoval článek 5 Washingtonské smlouvy,“ odkazuje na článek o společné obraně členských zemí NATO.

Medveděv se domnívá, že NATO vede s Ruskem hybridní válku tím, že Ukrajině dodává zbraně. Podle něj tak hrozí, že vojenská kampaň dříve či později přejde na jinou úroveň, kdy kroky znepřátelených stran budou nepředvídatelné. Medveděv se obává, že pak „všechno vzplane, lidé budou zničeni, země bude doslova hořet a beton se bude tavit. I my budeme hodně trpět. Pro všechny to bude velmi zlé.“

Jak dodává ruské nezávislé médium Meduza, Medveděv tvrdí, že „speciální vojenská operace“ na Ukrajině je tou neskromnější cestou, kterou se Moskva mohla vydat. V případě agresivnějšího postupu by se prý ruská armáda nezaměřovala pouze na vojenské cíle, naopak by se nevyhýbala širšímu ničení ukrajinské infrastruktury a státních orgánů.

Medveděv tak zcela přehlíží fakt, že přesně tomu se dělo po celou dobu od únorového zahájení útoku – navzdory opakovaným tvrzením prokremelských politiků.

Zdroj: Pravda, Euromaidan Press, Meduza