Česko a Estonsko se nezúčastní Putinovy inaugurace

Přidat na Seznam.cz

Česko a Estonsko potvrdily své rozhodnutí nezúčastnit se inaugurace Vladimira Putina 7. května.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský v televizi Nova oznámil, že česká vláda odvolala svého velvyslance v Rusku Vítězslava Pivoňku a na Putinově inauguraci nebude české zastoupení.

„Současný stav vztahů mezi Českou republikou a Ruskem nevyžaduje účast zástupce našeho velvyslanectví na inauguraci ruského prezidenta“. vysvětlil Lipavský.

Podobně estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna pro místní média včetně ERR uvedl, že Estonsko se 7. května „Putinova spektáklu“ nezúčastní.

„Estonsko nemůže legitimizovat diplomatické vztahy se státem agresorem, a proto jsme se rozhodli nezúčastnit se Putinovy inaugurační ceremonie.“ Dodal, že Tallinn „považuje za nemyslitelné účastnit se ceremonií, které upevňují jeho vládu“. zdůraznil Tsahkna.

Podle novináře Rádia Svoboda Rikarda Jozwiaka oznámily svůj záměr bojkotovat inauguraci také Velká Británie, Litva, Lotyšsko a Kanada. Evropská unie však zatím oficiální prohlášení v této věci nevydala.

Takzvané prezidentské volby v Rusku, které řada evropských zemí považovala za nedemokratické a nespravedlivé, se konaly 15.-17. března a jejich výsledkem bylo vítězství Vladimira Putina s drtivou 88% podporou.

Zdroj: TV Nova, ERR