GPS ve Finském zálivu je rušena, úřady viní Rusko

Přidat na Seznam.cz

Finská ministryně zahraničí Elina Valtonenová uvedla, že se Rusko podílelo na rušení GPS ve Finském zálivu. Informovala o tom redakce Yle.

Podle ní se poruchy v práci systému staly častějšími po zahájení války na Ukrajině. Kromě toho se podle ní „rozsah rušení v mnoha ohledech změnil„.

Piloti za rok zaznamenali stovky rušiček GPS, které ovlivňují letecký provoz ve Finsku, zejména ve Finském zálivu. Podle Valtonenové by rušení mohlo ovlivnit mimo jiné i civilní letectví, ačkoli občané nyní nemají důvod k obavám – ministerstvo zahraničí ujistilo, že situace je pod kontrolou úřadů.

Není známo, poznamenala Valtonenová, zda je vměšování ze strany Ruska záměrnou aktivitou, či nikoli. Dodala, že Moskva se snaží před Kyjevem chránit vlastní kritickou infrastrukturu. Rusko vlastní základny elektronického boje ve Finském zálivu a v Baltském moři – v Kaliningradu, Petrohradě a Kronštadtu.

Uvádí se také, že letadlo společnosti Finnair letící z Helsinek nedávno nepřistálo na letišti v Tartu kvůli rušení GPS. Informovala o tom společnost ERR.

Finský záliv se nachází ve východní části Baltského moře a omývá pobřeží Finska, Ruska a Estonska.

Zdroj: Yle , ERR