Tchaj-wan představil svou první ponorku. Posílil obranu proti případnému čínskému útoku

Přidat na Seznam.cz

Tchaj-wan – Tchaj-wan představil svou první ponorku domácí výroby a posílil tak svou obranu proti případnému čínskému útoku. Slavnostnímu spuštění na vodu v přístavním městě Kaohsiung ve čtvrtek předsedala prezidentka Tsai Ing-wen.

Američtí představitelé varovali, že Čína by mohla být během několika příštích let schopna podniknout vojenskou invazi. Tchaj-wan je ostrov, který Čína považuje za provincii a slíbila, že jej jednoho dne získá zpět. Většina pozorovatelů se domnívá, že Čína na ostrov bezprostředně nezaútočí, a Peking prohlásil, že usiluje o mírové znovusjednocení s Tchaj-wanem.

Zároveň však varoval před formálním vyhlášením nezávislosti Tchaj-wanu a jakoukoli zahraniční podporou.

Výstavba vlastních ponorek je pro tchajwanské představitele již dlouho klíčovou prioritou, ale program se urychlil za vlády prezidentky Tsai, která během svého funkčního období zvýšila výdaje na armádu na téměř dvojnásobek.

Ponorka s diesel-elektrickým pohonem v přepočtu 35 miliard korun projde několika testy a podle vojenských představitelů bude námořnictvu dodána do konce roku 2024, uvádí CNN.

Ponorka byla pojmenována Haikun podle bájné obrovské ryby, která umí i létat a která se objevuje v klasické čínské literatuře. Další se v současné době vyrábí. Tchaj-wan chce nakonec provozovat flotilu 10 ponorek – včetně dvou starších lodí nizozemské výroby – a vybavit je raketami.

Tchajwanská flotila 10 ponorek by byla slabá ve srovnání s čínskou flotilou, která v současnosti čítá více než 60 lodí včetně útočných ponorek s jaderným pohonem a další jsou na cestě.

Haikun využívá bojový systém americké obranné společnosti Lockheed Martin a ponese torpéda americké výroby. Ačkoli to nemusí být překvapivé vzhledem k tomu, že USA jsou hlavním spojencem Tchaj-wanu, přišly Tchaj-wanu na pomoc s dodávkami komponentů, technologií a talentů nejméně šest dalších zemí včetně Velké Británie, uvádí BBC.

zdroj: BBC, CNN