Ministerstvo se chystá podpořit ovocnáře

Přidat na Seznam.cz

Silné mrazy letos v Česku hrubě ovlivní ovocnářům úrodu. Kvůli nim se letos sklidí jen o něco málo více, než jedna čtvrtina z předpokládaných 138 000 tun. Konkrétně má jít o přibližně 30 300 tun.

Zástupci ovocnářů, vinařů a lesních školek se tak obrátili s žádostí o pomoc na ministra zemědělství Marka Výborného z KDU-ČSL, který tato čísla odhalil na čtvrteční tiskové konferenci v Praze. Jeho resort je podle něj připraven aktivovat program na řešení rizik a krizí v zemědělství pro všechny pěstitele, jímž mráz poškodil úrodu. Materiály se chystá předložit v úterý vládě.

Podle těchto čísel by mělo jít o nejhorší sklizeň ovoce od 90. let. Doposud tento smutný rekord držel rok 2011, kdy se sklidilo 101 249 tun. Výborný chce prioritně odškodnit ovocnáře, zejména pak ty, u kterých vzniklé škody přesahují 50%.

Zatím není známá konkrétní částka, kterou Výborného ministerstvo poskytne pěstitelům na přerozdělení. Ministr oznámil, že bude chtít prosadit příspěvek v hodnotě 70 až 100 milionů korun. Podporu se snaží zajistit i u Evropské unie, pro kterou momentálně připravuje žádost. V novodobé historii byl program na řešení rizik a krizí v zemědělství podle Výborného aktivován třikrát, a to v letech 2017, 2019 a 2021.

zdroj: čt24, iRozhlas