USA potvrzují, že Rusko použilo zakázané chemické zbraně proti ukrajinským ozbrojeným silám

Přidat na Seznam.cz

Ministerstvo zahraničí USA ve zdůvodnění nejnovějších amerických sankcí proti Rusku uvedlo, že ruské jednotky použily proti ozbrojeným silám Ukrajiny zakázanou chemickou látku chlorpikrin, píše deník Kyiv Independent.

Americké ministerstvo zahraničí uvádí, že Rusko použilo proti ukrajinským vojákům chlorpikrin a také látky proti nepokojům, čímž porušilo Úmluvu o zákazu chemických zbraní. „Použití těchto chemických látek není ojedinělým incidentem a je pravděpodobně vedeno snahou ruských sil vytlačit ukrajinské síly z opevněných pozic a dosáhnout taktických zisků na bojišti,“ uvádí ministerstvo zahraničí.

Když Spojené státy hovořily o tom, že Rusko nerespektuje své závazky týkající se zákazu používání chemických zbraní, uvedly paralely s otravou opozičního politika Alexeje Navalného a Sergeje a Julie Skripalových nervově paralytickou látkou Novičok, uvádí deník Ukrajinska Pravda.

V této souvislosti uvalilo americké ministerstvo zahraničí sankce na vojska radiační, chemické a biologické ochrany ruského ministerstva obrany, Ruský výzkumný ústav aplikované akustiky a 48. ústřední výzkumný ústav ruského ministerstva obrany, které se zabývají vývojem chemických zbraní. Sankce byly uvaleny také na čtyři společnosti zapojené do ruského programu chemických zbraní.

Zdroj: Kyiv Independent, Ukrajinska Pravda