Tálibán chce opět kamenovat ženy za cizoložství. „… pracuji pro osvobození lidstva,“ říká vůdce Tálibánu

Přidat na Seznam.cz

Od posledního případu ukamenování ženy v Afghánistánu uplynulo devět let. Její osud vyvolal mezinárodní odpor a pobouření. Tálibán tehdy tvrdil, že se na tom nepodílel. Nyní vůdce Talibánu Hibatulláh Achundzáda oznámil svůj záměr znovu zavést tuto formu trestu smrti.

Ve svém nejnovějším zvukovém poselství se obrátil přímo na západní vlády: „Možná to budete považovat za porušení práv žen, pokud je budeme veřejně kamenovat nebo bičovat za cizoložství,“ říká v nahrávce, kterou odvysílaly státní rozhlasové stanice. „Stejně jako vy tvrdím, že pracuji pro osvobození lidstva. Já zastupuji Alláha a vy zastupujete Satana,“ dodává Hibatulláh Achundzáda, jak píší FAZ a Mail online.

Hlas připisovaný Achúndzádovi dále řekl, že trest za cizoložství stanovený islámským právem bude v budoucnu opět uplatňován. Samozvaný emír měl pravděpodobně na mysli možné sankce ze strany Západu.

Mluvčí OSN označil Achundzadovo oznámení o ukamenování za „velmi skličující“. Je to další známka toho, že vůdce Talibánu není ochoten se podřídit požadavkům mezinárodního společenství, aby byla respektována práva žen a aby se na moci podílely i jiné politické a etnické skupiny.
Tvrdý postup by zároveň mohl být pokusem o zastrašení kritiků ve vlastních řadách. Například náměstek ministra zahraničí Šér Mohammad Abbás Stánikzaj nedávno kritizoval zákaz vzdělávání dívek po šesté třídě. „Věda je povinná pro všechny muže a ženy,“ řekl. „Bez vědy nemůže žádná země dosáhnout pokroku.“ Významný zakládající člen Talibánu Abdul Salam Zaif na sociální síti X napsal, že „ti, kdo odmítají moderní vzdělání nebo si vymýšlejí argumenty proti němu, jsou buď naprostí ignoranti, nebo se pod rouškou islámu staví proti muslimům“.

Ne každý je v souladu s „emírem“

V nedávné zprávě o situaci v Afghánistánu generální tajemník OSN António Guterres napsal, že „de facto vláda se zřejmě stále více potýká s vnitřními neshodami v klíčových otázkách správy věcí veřejných“. Jako jeden z příkladů zpráva uvádí zákaz pěstování drog. V provinciích Kandahár a Badachšán byla řada vládních a policejních postů přeložena, protože se tam zákaz nepodařilo prosadit.

Zdroj: FAZ, Mail online