Rusko předvádí na moskevském náměstí západní vojenskou techniku ukořistěnou na Ukrajině

Přidat na Seznam.cz

V Parku vítězství na moskevském náměstí Rusko otevřelo novou expozici s vojenskou technikou, kterou ruská armáda ukořistila na Ukrajině. Celá výstava je umístěna v moskevském památném komplexu věnovanému porážce nacistického Německa Sovětským svazem.

Na náměstí ruská armáda vystavila například německý tank Leopard a západní tank Abrams, který je ještě poškozený z bojiště. Mezi tanky se nachází také britské armádní podpůrné vozidlo Husky s dírkami od kulek v čelním skle. Nad dlouhou řadou ukořistěných vozidel visí nápis: „Historie se opakuje,“ informuje zpravodajská stanice BBC.

Celkem bylo vystaveno více než 30 ukořistěných obrněných vozidel. Podle BBC ruské úřady chtějí, aby veřejnost vnímala válku na Ukrajině a druhou světovou válku jako situace s podobným jmenovatelem: Rusko jako oběť útoků ze strany zahraničních nepřátel.

Výstavou chtějí ruské úřady dokázat zapojení NATO do konfliktu na Ukrajině

Výstava, která zůstane otevřena po dobu jednoho měsíce, zobrazuje kromě obrněných vozidel také střelné zbraně, vojenské dokumenty a další materiály. Ruské úřady kritizují dodávky západních zbraní a vojenského vybavení na Ukrajinu a prezentují je jako důkaz přímého zapojení NATO do konfliktu. Ruský prezident Vladimir Putin zároveň opakovaně prohlásil, že západní vojenské dodávky do Kyjeva nezmění průběh konfliktu a nezabrání Rusku dosáhnout svých cílů, informuje deník Themoscowtimes.

Zdroj: BBC, Themoscowtimes