Ofenzíva u Krasnohorivky skončila ruskou porážkou

Přidat na Seznam.cz

Ruské síly nedávno přesunuly kolonu svých obrněných vozů ve směru na Krasnohorivku s posilami. Podle vojenského analytika deníku Bild skončila snaha ruských vojsk katastrofou, uvádí server UNIAN.

Rusové opustili Marjinku a přesunuli se směrem ke Krasnohorivce, kde pokračují boje. Kolona obrněných vozidel v čele s klasickým tankem doplněná tzv. želvími tanky ujela podél kolejí asi 7 km. Poté nastoupily ukrajinské ozbrojené síly, které nepřátelský konvoj za použití dělostřelectva a minometů ostřelovaly. Tento nálet přitom přežil jen jediný ruský tank. 

Rusové v oblasti Krasnohorivky čelí obtížným podmínkám, protože zde nemají zásobování.

Želví tanky

V poslední době se stále častěji objevují prapodivně vypadající ruské tanky, ukrajinskými pozorovateli přezdívané jako želví tanky. Jedná se tanky T-72 opatřeny pancířem, které Rusko nasadilo kvůli zvýšené hrozbě explodujících dronů, píše server Business Insider. Proto se uchýlilo k ochraně svých tanků a vozidel a vybavilo je dalšími ochrannými vrstvami. 

I když tato vozidla vypadají na bojišti poněkud úsměvně, už několik videí z bojiště ukázalo, že jsou tyto opancéřované ruské tanky imunní vůči ukrajinské munici. Svou roli dokážou hrát také při odminování. Rusové je využívají zejména v oblasti Krasnohorivky, kde útočí jejich 5. motostřelecká brigáda. Byly však využity také při útocích na Časiv Jar západně od Bachmutu. Zdá se však, že jsou poměrně účinné. Ke zlikvidování jednoho takového tanku jsou ukrajinští vojáci nuceni vynaložit spoustu dronů, jak poznamenal jeden z Ukrajinců.

Zdroj: UNIAN, Business Insider