Mělo by se Rusko bát nové americké dodávky zbraní?

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiletěl do Washingtonu, aby se ve středu setkal s americkým prezidentem Joem Bidenem a promluvil na společném zasedání Kongresu. Cílem návštěvy je prohloubit pomoc jeho zemi. Drtivou pozornost amerických i ruských komentátorů vyvolává oznámení, že USA dodají Ukrajině rakety protivzdušné obrany PATRIOT, o čemž jsme psali v tomto článku.

Bidenova administrativa překročila novou hranici ve své podpoře Ukrajině, když naznačila ochotu poslat systémy protivzdušné a protiraketové obrany PATRIOT na pomoc ve válce proti Rusku. Tento systém, který zahrnuje výkonné střely a radar, bude pro Ukrajinu pravděpodobně velmi účinný a znamená významný krok vpřed. Dar takových prestižních systémů však bude pro NATO představovat dlouhodobější výzvu.

Jak informuje deník TheDailyBeast, systém má své zastánce i odpůrce. Zastánci tvrdí, že PATRIOT je jedním z nejschopnějších systémů protivzdušné a protiraketové obrany na světě. A dolet a osvědčený výkon sníží účinnost ruského teroristického bombardování, které uprostřed zimy vážně poškodilo elektrickou síť a vytápění země.

NATO zatím nemá dost zbraní ani munice

Odpůrci PATRIOTu tvrdí, že rakety jsou příliš drahé (přes 1 milion dolarů za střelu), vyžadují obtížný a časově náročný výcvik. Pravda je někde uprostřed. PATRIOT je skutečně drahý, ale většina ruských útoků na ukrajinskou kritickou infrastrukturu byla dosud vedena raketami, které stojí zhruba stejně nebo více.

Zmíněným problémem je obsluha. PATRIOT je složitý na provoz i údržbu. Dříve poskytnuté vybavení – bez potřebného výcviku, jak jej udržovat a opravovat v bojových podmínkách – trpělo problémy s údržbou. Zajištění toho, aby Ukrajinci dokázali systém udržitelně provozovat, bude vyžadovat čas, píše deník The Guardian.

Dále se má z to, že dodávek PATRIOTu nebude dost. V některých ohledech tento problém odráží širší problém v oblasti dodávek munice na Ukrajinu. Podle deníku The Guardian, spotřeba munice ukrajinských ozbrojených sil výrazně převyšuje dostupné zásoby. V důsledku útlumu obranného průmyslu NATO je Aliance ve špatném stavu, aby mohla podporovat trvalé operace vysoké intenzity. V případě systémů, jako je PATRIOT, je problém ještě větší, protože výroba přesných zbraní, jako jsou střely protivzdušné obrany, trvá mnohem déle než výroba neřízených dělostřeleckých nábojů.

PATRIOT- Achillova pata Ruska?

Jak uvádí TheDailyBeast, ruští představitelé neustále vyhrožují, že v případě vyslání PATRIOTů, zasáhnou. Téměř před měsícem bývalý ruský prezident Dimitrij Medveděv prohlásil, že PATRIOTy na Ukrajině se „okamžitě stanou legitimním cílem ozbrojených sil Ruska“.

Přes všechno chvástání bude mít Putin pravděpodobně problém skutečně zasáhnout PATRIOT. Na rozdíl od jiných systémů poskytovaných Spojenými státy, se nebudou nacházet v blízkosti frontové linie. Špatné ruské zaměřování znamená, že se Rusko při bombardování ukrajinských měst dosud zaměřovalo na statické cíle, jako jsou elektrárny. PATRIOTy, kterou mohou Ukrajinci přemisťovat, bude tedy pro Rusko obtížnější zaměřit. I kdyby se jim podařilo zasáhnout nějakou část systémů, bylo by to většinou spíše propagandistické vítězství než fatální úder ukrajinské protivzdušné obraně.

Stejně výrazná podpora z Evropy

O systému PATRIOT se hodně mluví, ale Evropa v tichosti poskytuje stejně schopnou platformu. Dne 14. prosince Forbes informoval, že Itálie a Francie se dohodly na poskytnutí systému protiraketové obrany s krkolomným názvem Sol-Air Moyenne Portée/Terrestre (SAMP/T). Systém SAMP/T má srovnatelný dosah jako PATRIOT, ale rychleji se připravuje a vyžaduje pouze 14 členů posádky, zatímco PATRIOT jich má 90.

Francouzsko-italskému protiraketovému systému se nedostalo zdaleka tolik tisku ani hrozeb ze strany Ruska, pravděpodobně proto, že Rusko se soustředí na politiku USA vůči Ukrajině a že PATRIOT je nasazován půltuctem spojenců NATO. Pokud Ukrajina prokáže, že dokáže účinně provozovat střely PATRIOT dodávané USA, mohli by neameričtí provozovatelé systému PATRIOT zvážit dodávku náhradních dílů nebo dalších stíhaček.

Zdroj: TheGuradian, TheDailyBeast, Forbes