Indie vyslala svou první sondu na pozorování Slunce. Cíle dosáhne za čtyři měsíce

Přidat na Seznam.cz

Indie zahájila svou první pozorovací misi Slunce a 2. září vyslala svou sondu Aditya-L1 z indického kosmodromu Šríharikota do vesmíru. Její cesta k cíli potrvá zhruba čtyři měsíce a jejím úkolem bude studovat sluneční vítr.

Vyslání sondy není zdaleka jediný úspěch, který Indie slavila. Nedávno se totiž země zapsala do historie tím, že jako první přistála poblíž jižního pólu Měsíce.

Vesmírná cesta, kterou sonda urazí ke svému cíli je dlouhá 1,5 miliónu kilometrů. Místo určení je nazýván jako Lagrangeův bod.

Podle Evropské vesmírné agentury je Lagrangeův bod místem, kde se gravitační síly dvou velkých objektů jako je Slunce a Země vzájemně ruší, což umožňuje kosmické lodi „vznášet se“, píše BBC.

Indové pojmenovali vesmírnou misi po Suryovi, což byl hinduistický bůh Slunce a je známý také jako Aditya.

Jakmile bude satelit na místě, poskytne spolehlivé varování před náporem částic a záření ze zvýšené sluneční aktivity, která má potenciál vyřadit elektrické sítě na Zemi. Pokročilé varování může chránit satelity, které jsou páteří globální ekonomické struktury, a také lidi žijící na vesmírných stanicích, píše deník ABCnews.

Zdroje: BBCnews, ABCnews, Twitter