Útoky na ruské rafinerie se ukázaly jako úspěšné, Rusku dochází benzín

Přidat na Seznam.cz

Vlna útoků ukrajinských dronů na ropné rafinerie hluboko v Rusku donutila Kreml bránit své území a zároveň vést válku. Tyto útoky však také vedly k nemyslitelnému – největší světový producent ropy se ocitl v nedostatku benzínu, což způsobilo, že ceny pohonných hmot na místním trhu prudce vzrostly.

Ceny nafty pro ruské spotřebitele prudce vzrostly a podle vládních údajů se jen za poslední týden zvýšily o téměř 10 %. Také cena benzinu dosáhla šestiměsíčního maxima a od začátku roku vzrostla o více než 20 %, protože nabídka se snižuje a další rafinerie jsou nuceny zastavit výrobu, píše deník Ukrajinska Pravda.

Dva sklady pohonných hmot patřící ruskému energetickému gigantu Rosněfť, které se nacházejí asi 500 kilometrů od hranic s Ukrajinou, byly minulou středu vážně poškozeny drony a pohonné hmoty vzplály.

V letošním roce bylo podobným způsobem zasaženo více než deset ropných rafinerií v devíti ruských regionech, přičemž úředníci v Kyjevě prohlásili toto odvětví za legitimní vojenský cíl.

Moskva snížila vývoz paliva na téměř historická minima a minulý týden přepravila něco málo přes 712 000 tun nafty ve srovnání s více než 844 000 ve stejném týdnu v roce 2023, uvádí deník Politico.

Pro Moskvu je to jak politický, tak vojenský problém. Kromě toho, že je levné palivo nezbytné pro ruské válečné úsilí, je nezbytnou součástí kompenzace ruského vůdce Vladimira Putina pro obyvatelstvo, lékem na zaostávající mzdy a slabý rubl.

Zdroj: Ukrajinska Pravda, Politico