Loď se 400 tunami potravinové pomoci určená pro Gazu opustila Kypr

Přidat na Seznam.cz

Kypr – Zoufale potřebná zásilka potravinové pomoci určená pro Gazu odletěla v sobotu z Kypru. Humanitární úsilí v obléhané enklávě bylo vážně narušeno po smrtícím izraelském náletu, při kterém zahynulo sedm pracovníků Světové centrální kuchyně (WCK).

Smrt humanitárních pracovníků vyvolalo mezinárodní bouři proti Izraeli, který za smrt převzal odpovědnost. Incident také způsobil, že nejméně tři poskytovatelé pomoci přerušili své operace v Gaze, mezi nimi i organizace WCK, která měla ústřední postavení v novém, velmi propagovaném námořním koridoru z Kypru.

Spojené arabské emiráty (SAE) nyní spolupracují s humanitární agenturou, která posílá klíčovou pomoc do Gazy přes izraelský přístav Ašdod. Představitel SAE sdělil CNN, že loď s kritickou potravinovou pomocí vyrazila v sobotu díky spolupráci s americkou organizací ANERA (Near East Refugee Aid).

Loď s názvem „Jennifer“ vyplula z přístavu Larnaka na Kypru v 9 hodin ráno místního času a bude trvat přibližně 25 až 30 hodin, než dorazí do izraelského přístavu Ašdod. 400 tun pomoci projde po příjezdu izraelskou bezpečnostní kontrolou. Odtud bude naložena na nákladní automobily, které pak pojedou na jih k hraničnímu přechodu Kerem Šalom a poté vstoupí do Gazy.

Jakmile se pomoc dostane do Gazy, týmy na místě, které jsou „podporovány členy komunity a prověřeny organizací ANERA“, budou pomoc fyzicky distribuovat a organizace koordinuje svou činnost s izraelskou Koordinační vládní činností na územích (COGAT).

Většina potravinové pomoci má být podle plánu dodána na sever Gazy, ale v závislosti na bezpečnostní situaci může ANERA zvážit zaslání zásilky i na jih. Do Gazy pomoc pomalu prosakuje, ale podle humanitárních organizací zdaleka nestačí na to, aby poskytla dostatečnou pomoc strádajícím Palestincům.

Všech 2,2 milionu lidí v Gaze nemá dostatek potravin, přičemž se předpokládá, že polovina obyvatelstva je na pokraji hladu a hladomoru, uvádí deník Aol.

zdroj: Aol, CNN