Děsivá sopečná erupce na Islandu. Sopka spala už více než 800 let

Přidat na Seznam.cz

Sopka vybuchla na islandském poloostrově Reykjanes, nedaleko Reykjavíku, hlavního města země. Erupci předcházely tisíce drobných otřesů, které trvaly již několik týdnů, informoval islandský meteorologický úřad. Všechny přílety a odlety na mezinárodní letiště Keflavik byly pozastaveny.

Island, ležící na křižovatce dvou kontinentálních desek, je aktivní vulkanickou oblastí. Erupce sopky Eyjafjallajokull v dubnu 2010 způsobila chaos a částečnou paralýzu leteckého provozu v západní a severní Evropě. V pátek 19. března vybuchla sopka Fagradalsfjall, součást vulkanického systému Krysuvi. Sopka se nachází na poloostrově Reykjanes, v jihozápadní části Islandu, asi 40 km od Reykjavíku.

Erupci předcházely tisíce drobných otřesů, které trvaly několik týdnů, informoval Islandský meteorologický úřad.

Na sociálních médiích, zejména na Twitteru, můžeme vidět fotografie noční oblohy osvětlené červenou září. Seismologové už dlouho varovali před blížící se explozí. Naštěstí je oblast prakticky neobydlená, ale nedaleko je malý rybářský přístav Grindavik. Z důvodu erupce byly pozastaveny všechny přílety a odlety na mezinárodní letiště Keflavik.

Deník The Guardian citoval poznatky z meteorologické kanceláře, která hlásila, že sopečný systém Krysuvik byl neaktivní posledních 900 let, zatímco poslední erupce na poloostrově Reykjanes nebyla téměř 800 let!