USA potvrdily, že tajně poslaly na Ukrajinu rakety dlouhého doletu ATACMS

Přidat na Seznam.cz

Jak uvedl Kanal24, Spojené státy údajně před několika týdny tajně poslaly na Ukrajinu rakety dlouhého doletu ATACMS. Podle novinářů již byly použity proti ruským cílům. Znamená to, že byly dodány ještě předtím, než americký Kongres schválil pomoc Ukrajině. Podobně se údajně vyjádřil i jeden z amerických úředníků pod podmínkou anonymity.

Pentagon potvrdil předání

Novinářka CNN Natasha Bertrandová potvrzuje informace o předání systémů ATACMS s odvoláním na prohlášení mluvčího Pentagonu Garrona Garna. Podle něj rakety dlouhého doletu dorazily na Ukrajinu počátkem tohoto měsíce v souladu s pokyny amerického prezidenta. Biden tajně schválil dodávku raket pro použití na území Ukrajiny, píše portál5. Zdroje uvádějí, že v rámci nového balíčku pomoci se očekává dodání dalších ATACMS.

Volodymyr Zelenskyj poděkoval

Prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval Spojeným státům za schválený balíček pomoci a potvrdil dodávku raket ATACMS na Ukrajinu. Poznamenal, že nyní je čas dohnat čas ztracený v debatách a pochybnostech o pomoci.

„V těchto dnech jsme s našimi americkými přáteli co nejaktivněji pracovali – na všech úrovních – na rychlém naplnění tohoto balíčku ze Spojených států takovými zbraněmi, které naši vojáci potřebují. Od ATACMS a dělostřelectva, přes protitankové zbraně a rakety pro HIMARS až po nezbytnou protivzdušnou obranu a vybavení. Jsem vděčný prezidentu Bidenovi a Kongresu, všem Američanům, kteří cítí, že musíme Putinovi vzít půdu pod nohama, vzepřít se mu a že je to jediný způsob, jak skutečně snížit ohrožení svobody. Společně to můžeme zajistit,“ řekl ukrajinský vůdce.

Zdroj: Kanal24, portál5