Čína dovolila ruské lodi převážející zbraně ze Severní Koreje ukrýt se ve svém přístavu

Přidat na Seznam.cz

Čína poskytla kotviště pro ruskou nákladní loď, na kterou se vztahují sankce USA a která se podílí na dodávkách severokorejských zbraní do Ruska.

Britský nevládní politický institut Royal United Services Institute (RUSI) uvedl, že ruská loď Angara, která od srpna 2023 převáží do ruských přístavů tisíce kontejnerů údajně obsahujících severokorejskou munici, kotví od února v čínské loděnici ve východní provincii Če-ťiang, uvádí deník RBC-Ukraine.

Přítomnost lodi v čínském přístavu podtrhuje problémy, kterým Spojené státy a jejich spojenci čelí, když se snaží přerušit vojenskou a hospodářskou podporu Ruska. V době, kdy se Ukrajina potýká s nedostatkem munice, vydávají američtí představitelé stále ostřejší varování ohledně pomoci Číny při obnově ruské armády po jejích prvních porážkách ve válce na Ukrajině.

Očekává se, že tato podpora bude tento týden při návštěvě ministra zahraničí Anthonyho Blinkena v Pekingu hlavním bodem programu.

Satelitní snímky, které RUSI v posledních měsících získala od společností včetně sanfranciské firmy Planet Labs PBC zabývající se snímkováním Země, ukazují Angaru zakotvenou v loděnici Zhoushan Xinya v provincii Zhejiang, která na svých internetových stránkách uvádí, že je největší čínskou soukromou společností zabývající se opravou lodí. Loď byla identifikována podle unikátního transpondéru automatického identifikačního systému (AIS), který byl na krátkou dobu zapnut, pravděpodobně z bezpečnostních důvodů, když proplouvala rušným úsekem Korejského průlivu na cestě do Číny, píše portál Censor.

Podle RUSI uskutečnila loď zasažená americkými sankcemi v květnu 2022 nejméně 11 dodávek mezi severokorejským přístavem Rajin a ruskými přístavy od srpna 2023. Podle amerického ministerstva zahraničí dodala Severní Korea Moskvě od září 2023 více než 10 000 kontejnerů s municí nebo materiálem souvisejícím s municí.

Zdroj: RBC-Ukraine, Censor