Kvarteto cizinců z jihovýchodní Evropy skončilo za krádeže ve vazbě. Lákala je zemědělská technika

Přidat na Seznam.cz

Břeclavsko – Navigační systémy určené pro zemědělské traktory si získaly pozornost výtečníků z jihovýchodní Evropy. Dva z nich se vydali na nekalou činnost na jižní Moravu, a to dokonce opakovaně. Ve dvou odlišných lokalitách jedné společnosti se koncem července podařilo neznámým pachatelům odcizit celkem 22 monitorů, a to bez použití násilí, informovala Policie České republiky.

Tito jedinci následně monitory prodali v Rumunsku za částku mnohem nižší než tržní cena. Navzdory tomu byli s výsledným ziskem spokojeni a rozhodli se opakovaně vyrazit na lupičskou výpravu, tentokrát v doprovodu dalších dvou společníků.

Cíle svých nájezdů pečlivě vybírali pomocí mapových aplikací, zaměřovali se na lokality s významným množstvím zemědělské techniky. Při druhém případu se pachatelé vloupali do traktoru, rozmlátili okno a odcizili displej spolu s anténou vybavenou GPS modulem. Ukradený materiál stihli načas skrýt, avšak jejich úmysl znemožnilo zadržení policejní hlídkou při pokusu opustit benzínovou stanici.

Při policii vyjádřili někteří z nich náznak lítosti nad svým jednáním. V případě odsouzení jim hrozí trest odnětí svobody, a to až na osm let pro dva z nich, zatímco zbývající dvojici může být vyměřen trest do pěti let. Celková škoda způsobená tímto zločinem byla vyčíslena na částku přesahující 1,7 milionu korun.

Rozsáhlý průzkum místa činu, analýza trasy úniku a pečlivé zkoumání kamerových záznamů hrály klíčovou roli při vyšetřování tohoto případu ze strany místních kriminalistů. Díky těmto opatřením bylo možné identifikovat podezřelé vozidlo, které jednoho z obviněných využívalo. Všichni obvinění čelí aktuálně vazebnímu stíhání.

zdroj: Policie České republiky