Uprchlíci v syrských táborech prosí o dary na TikToku. TikTok si však bere až 70% výdělku

Přidat na Seznam.cz

Děti na sociálních sítích živě vysílají celé hodiny a prosí o digitální dary. Deník BBC uvádí, že tímto způsobem vydělávají až 1 000 dolarů (přes 25 tisíc Kč) za hodinu, ale uprchlíci dostávají jen nepatrný zlomek této částky.

Začátkem tohoto roku se TikTok zaplnil živými přenosy rodin uprchlíků v syrských táborech, což u některých diváků vyvolalo podporu a u jiných obavy z podvodů.

Vyšetřování BBC zjistilo, že tento trend provozují takzvaní „zprostředkovatelé TikToku“, kteří rodinám poskytovali telefony a vybavení pro živé vysílání.

Vyšetřování

Protože TikTok odmítl sdělit, kolik z darů vybírá, provedla BBC experiment, aby zjistil, kam peníze putují.

Po dobu pěti měsíců sledovali 30 účtů TikTok vysílajících živě ze syrských uprchlických táborů a sestavili počítačový program, který z nich získával informace. Ukázal, že lidé často věnovali na každý účet digitální dárky v hodnotě až 1 000 dolarů za hodinu.

Rodiny v táborech však uvedly, že dostávaly jen nepatrný zlomek těchto částek.

Reportér v Sýrii kontaktoval jednu z agentur přidružených k TikToku s tím, že žije v táborech. Získal účet a pustil se do živého vysílání, zatímco zaměstnanci BBC v Londýně posílali z jiného účtu dárky v hodnotě 106 dolarů.

Na konci živého vysílání činil zůstatek na syrském testovacím účtu 33 dolarů. 69 % hodnoty darů si TikTok vzal. Zbývajících 33 dolarů z daru od BBC se snížilo o dalších 10 %, když byly vybrány z místní směnárny, takže rodině uprchlíků by zbylo pouhých 19 dolarů. Výsledky vyšetřování prezentuje i web Yahoo.

Závěr

Pravidla TikToku říkají, že před živým vysíláním musíte mít 1 000 sledujících, nesmíte přímo žádat o dary a musíte „zabránit poškozování, ohrožování nebo zneužívání“ nezletilých na platformě.

Když však BBC nahlásila 30 účtů, na kterých žebrají děti, TikTok uvedl, že v žádném z těchto případů nedošlo k porušení jejich pravidel.

Poté, co kontaktovali TikTok přímo s žádostí o komentář, společnost všechny účty zakázala. Ve svém prohlášení uvedla: „Jsme hluboce znepokojeni informacemi a obviněními, které nám BBC sdělila, a přijali jsme rychlá a důsledná opatření. Tento typ obsahu není na naší platformě povolen a dále zpřísňujeme naše globální zásady týkající se vykořisťovatelského žebrání.“

Pro mnoho lidí v táborech však existuje jen málo jiných možností, jak si vydělat peníze, než žebráním na internetu.

Zdroj: BBC, Yahoo