Kanada zakázala ruský titan. Jedinou výjimku dostal výrobce letadel Airbus

Přidat na Seznam.cz

Kanadská vláda udělila společnosti Airbus výjimku, která jí umožňuje nadále používat ruský titan poté, co Ottawa jako první západní země zakázala tento kov v rámci nejnovějšího balíčku sankcí namířených proti Kremlu, píše server Kyiv Independent.

Airbus – jeden z největších světových výrobců dopravních osobních letadel – se obával, že sankce znamenají faktický zákaz dovozu jeho letadel vyráběných v Evropě, jejichž konstrukce se opírá o lehký titan.

„Společnost Airbus si je vědoma toho, že kanadská vláda uvalila sankce, a získala potřebná povolení k zajištění provozu Airbusu v souladu s platnými sankcemi,“ uvedla společnost Airbus Canada pro Yahoo Finance.

Navzdory četným a tvrdým sankcím západních zemí proti ruským materiálům a výrobkům je mnoho zemí stále silně závislých na titanu, který vyrábí. Největší světové ložisko titanu se nachází v republice Komi na severu Ruska.

Nedávná zpráva deníku Washington Post zdůraznila, že na ruskou titanovou firmu VSMPO-AVISMA „Spojené státy ani Evropská unie neuvalily sankce, přestože ji částečně vlastní Rostec, obranný konglomerát, který vlastní stovky společností a je pod americkými a evropskými sankcemi“.

„Rostec je veden spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina Sergejem Čemezovem, který je osobně sankcionován od anexe Krymu v roce 2014,“ dodal.

Zdroj: Kyiv Independent a Yahoo Finance