V Evropě byla poprvé nalezena kolonie invazivních červených včel medonosných

Přidat na Seznam.cz

Malta – Vědci zjistili, že včela medonosná, která je červeným trpaslíkem, poprvé založila kolonii v Evropě. Tato včela, Apis florea, pochází z Asie a její objev vyvolal znepokojení mezi místními včelaři a ochránci přírody, kteří se obávají možného ničivého dopadu na původní populace včel.

„Je znepokojující, že Apis florea byla nalezena na Maltě,“ řekl Dave Goulson, profesor biologie na univerzitě v Sussexu, který se na výzkumu nepodílel. „Apis florea bude pravděpodobně soupeřit o pyl a nektar s našimi původními opylovači, což je skupina hmyzu, která je již na ústupu. Je také velmi pravděpodobné, že tyto včely budou přenášet četné choroby, vůči nimž mohou být evropské včely málo odolné.“

Podle dřívějších zpráv druh červeného trpaslíka pomalu rozšiřuje své teritorium z Asie na Blízký východ a do severovýchodní Afriky, ale až dosud nebyl v Evropě nikdy zaznamenán, uvádí theguardian.

„Pokud je na Maltě, jedná se o první výskyt včely medonosné v Evropě, která není západní včelou medonosnou, Apis mellifera,“ řekl Francis Ratnieks, britský entomolog a emeritní profesor včelařství na univerzitě v Sussexu, který se na výzkumu nepodílel.

Když byla kolonie čítající více než 2 000 dospělých včel objevena kolem větve stromu, byly provedeny testy DNA, aby bylo možné určit druh. Jakmile byl druh identifikován jako Apis florea, byl odstraněn a zničen. Vědci, kteří o tom napsali v časopise Journal of Apicultural Research, však mají podezření, že skupina včel již úl opustila, aby založila novou kolonii.

Blízkost kolonie k volnému přístavu Birżebbuġa, který je hlavním nákladním centrem Malty, naznačuje, že včely mohly dorazit prostřednictvím obchodní lodi.

„Je to jedna z hlavních (a rychlejších) cest, kterou se mohou různé poddruhy Apis mellifera, stejně jako další druhy včel, vos a jiného létajícího hmyzu, přesouvat ze svých původních areálů do vzdálenějších míst,“ uvedla Juliana Rangelová, profesorka včelařství na Texaské univerzitě, která se na výzkumu nepodílela.

Rangelová uvedla, že toto nové zjištění je dalším příkladem toho, že zvyšující se teploty v důsledku klimatické krize způsobují šíření druhů na dříve neobsazená území, uvádí timesofmalta.

Vědci se domnívají, že mírné zimy na Maltě a v dalších jihoevropských zemích podporují přežití tohoto invazního druhu. Včela medonosná červeně zakrslá se vyskytuje také v Izraeli.

zdroj: theguardian, timesofmalta