V Drážďanech ukradli muži klenoty za více než dvě miliardy korun. Nyní putují za mříže

Přidat na Seznam.cz

Pět mužů bylo shledáno vinnými z troufalé loupeže klenotů v německém městě Drážďany. Zloději v roce 2019 ukradli vzácné předměty v hodnotě 113 milionů eur (2,6 miliardy korun) z městského státního muzea. Policie našla mnoho drahokamů, včetně diamanty posetého meče, ale existuje obava, že zbytek uloupeného pokladu nebude nikdy nalezen.

Mužům, členům známé zločinecké rodinné sítě, hrozí tresty od čtyř do šesti let. Byla to pečlivě naplánovaná loupež. Gang, který žil v Berlíně, místo několikrát navštívil a předem si připravil místo vstupu, přičemž pomocí hydraulického řezacího stroje prořízl mříže ochranného krytu okna, uvádí BBC. Poté, v časných ranních hodinách 25. listopadu 2019, zapálili panel jističe poblíž muzea a ponořili okolní ulice do tmy, zatímco dva z mužů vklouzli dovnitř.

Drážďanský zemský soud rozhodl, že pět mužů – ve věku 24 až 29 let – je zodpovědných za odvážné vloupání do muzea Green Vault ve východoněmeckém městě 25. listopadu 2019 a krádež 21 šperků obsahujících více než 4300 diamantů v celkové pojistné hodnotě nejméně 113 milionů eur.

Muži byli odsouzeni za zvlášť závažný zločin žhářství v kombinaci s nebezpečným ublížením na zdraví, krádež se zbraní, poškození cizí věci a úmyslné zapálení. V lednu došlo k dohodě mezi obhajobou, obžalobou a soudem poté, co byla většina ukradených šperků vrácena, píše deník The Guardian.

S dohodou o přiznání viny souhlasili čtyři obžalovaní, kteří se následně prostřednictvím svých advokátů přiznali k účasti na trestném činu. Pátý obžalovaný se rovněž přiznal, ale pouze k obstarání předmětů, jako jsou sekery, kterými byly do muzejní vitríny udělány díry.

zdroj: The Guardian, BBC