Ukrajina chce více baterií Patriot. Indonésie představila mírový plán

Přidat na Seznam.cz

Ukrajina již několik měsíců ohlašuje zahájení protiofenzívy. V rozhovoru pro Wall Street Journal prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj uvedl, že je již Ukrajina připravena ji zahájit. Podle něj by bylo lepší, kdyby Ukrajina měla „další prostředky“ k provedení protiofenzívy, ale nemůže čekat měsíce. Ukrajina potřebuje další systémy Patriot k ochraně civilistů i vojáků na frontové linii. Rusko má vzdušnou převahu a nedostatek ochrany před nepřátelskými letadly znamená, že by při protiofenzívě mohlo zahynout mnoho vojáků.

Volodymyr Zelenskyj 1. června oznámil, že v Kišiněvě jednal se členy „letecké koalice“ o vytvoření „koalice Patriot“ – spojenecké iniciativy, jejímž cílem je poskytnout ukrajinským ozbrojeným silám stíhačky západní výroby, včetně amerických víceúčelových stíhaček F-16. „Naším cílem není 70, 75 procent sestřelených cílů, ale 100 procent. Ano, je to ambiciózní cíl, ale velmi obtížný,“ píše deník KyivIndependent.

Generální štáb Ukrajiny oznámil, že v noci na 2. června ukrajinské síly protivzdušné obrany zničily všech 15 ruských řízených střel a 21 útočných bezpilotních letounů vypálených na cíle v Kyjevě. Zelenskyj v květnu uvedl, že Ukrajina musí počkat na dodávku dalších západních obrněných vozidel, než zahájí protiofenzívu. V rozhovoru pro WSJ ukrajinský prezident samozřejmě neupřesnil datum zahájení protiofenzívy. Je proto obtížné určit, do jaké míry se tato prohlášení týkají skutečných záměrů a do jaké míry jsou součástí informační bitvy. Naznačil, že doufá, že protiofenzíva s cílem získat zpět území „změní dynamiku války“.

Nejedná se o první oznámení o tom, že Ukrajina je připravena zahájit protiofenzívu na obsazené území. Před týdnem o tom pro BBC hovořil tajemník ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov. Ani on pochopitelně neuvedl datum zahájení operace, ale řekl, že útok na znovudobytí okupovaných území by mohl začít „zítra, pozítří nebo za týden“. Danilov to vysvětlil: „Bylo by divné, kdybych uváděl data zahájení té či oné akce. To nelze… Před naší zemí stojí velmi zodpovědný úkol. A chápeme, že nemáme právo udělat chybu.“

BBC zdůrazňuje, že sázka je vysoká, protože vláda v Kyjevě musí ukázat obyvatelům Ukrajiny – a západním spojencům – že dokáže prolomit ruské linie, ukončit faktickou vojenskou patovou situaci a získat zpět část suverénního území. „Musíme pochopit, že tuto historickou příležitost, kterou nám – od Boha – dala naše země, nesmíme promarnit, abychom se skutečně mohli stát nezávislou velkou evropskou zemí.“

Podle pravidla staré vojenské školy (které se ve válce na Ukrajině ne vždy potvrdilo) by strana přecházející do ofenzivy měla mít nad protivníkem nejméně trojnásobnou převahu a v podmínkách městských operací ještě větší, až osminásobnou.

Mezitím deník VioNews informuje o novém mírovém plánu na ukončení války na Ukrajině. Jeho autorem je Indonésie a navrhl ji indonéský ministr obrany. Indonésie navrhuje:

  • příměří na obou stranách;
  • stažení vojsk do vzdálenosti 15 km od současných pozic s cílem vytvořit demilitarizovanou zónu;
  • rozmístění mezinárodních mírových sil v demilitarizované zóně; uspořádání referenda OSN na „sporných územích, které by objektivně potvrdilo vůli většiny obyvatelstva“.

Pro znalce historie je tento plán živě spojen s korejským konfliktem. Při prezentaci tohoto plánu indonéský ministr obrany Prabowo Subianto (na bezpečnostní konferenci v Singapuru) řekl: „Nevím, zda to, co jsem navrhl, může být přijato, ale pokusme se alespoň předložit konkrétní doporučení.“ Pokud je dnes známo, obě strany války nehodlají učinit ústupky a vyhlásit ukončení konfliktu svým vítězstvím.

Zdroj: KyivIndependent, Wall Street Journal, BBC, VioNews