130 uvíznutých velryb zachráněných na pláži v západní Austrálii. Nejméně 28 jich uhynulo

Přidat na Seznam.cz

Dramatická záchranná akce více než 100 velryb skončila ve čtvrtek částečným úspěchem poté, co se pracovníkům ochrany přírody podařilo většinu uvízlých zvířat vrátit do moře. Podle oddělení Parks and Wildlife Service Western Australia (DPAW) bylo do moře vráceno celkem 130 velryb poté, co jich na břehu uvízlo celkem 160 kusů. Nejméně 28 velryb však uhynulo, píše CNN.

Velrybí hejna mohou i po záchraně znovu skončit na pláži. V důsledku toho průzkumná letadla v oblasti pokračují v pozorování a kontrole, zda se vypuštěná zvířata vracejí na břeh. „Zatím se drží mimo pláž,“ řekl Weise.

Velryby na pláži

Odborníci na chování zvířat a mořští vědci již dříve uvedli, že míra přežití uvízlých velryb je nízká a že zvířata mohou na souši přežít jen asi šest hodin, než se jejich zdravotní stav začne zhoršovat.

V loňském roce zahynulo při hromadném uvíznutí na mělčině ve Skotsku více než 50 velryb. Tentýž měsíc museli úředníci ochrany přírody v západní Austrálii učinit srdcervoucí rozhodnutí o eutanázii desítek uvízlých velryb dlouhoploutvých poté, co selhala horečná záchranná operace na jejich vyproštění.

Zdroj: CNN, VTNtmodas