Tchaj-wan vyhlásil celostátní letecký poplach. Nad vzdušným prostorem přeletěl čínský satelit

Přidat na Seznam.cz

Tchaj-wan – Uživatelé mobilních telefonů na celém samosprávném ostrově obdrželi zprávu, která je varovala, aby „byli v zájmu své bezpečnosti pozorní“. Poplach podtrhl nervozitu před rozhodujícími sobotními prezidentskými a parlamentními volbami.

Čína si dlouhodobě nárokuje Tchaj-wan jako součást svého území a byla obviněna z vměšování do hlasování. Tento samosprávný ostrov s 23 miliony obyvatel je klíčovým ohniskem v boji mezi Čínou a USA o nadvládu v Asii. Analytici tvrdí, že volby určí trajektorii vztahů mezi Pekingem a Washingtonem.

Družice byla vypuštěna z kosmodromu Xichang Satellite Launch Centre v čínské provincii Sichuan v 15:03 místního času, uvedlo tchajwanské ministerstvo obrany. Přibližně ve stejnou dobu jako upozornění oznámila čínská televize CCTV, že družice s názvem Einstein Probe byla vypuštěna s „naprostým úspěchem“, uvádí deník The Guardian.

Tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu uvedl, že vypuštění družice nad tchajwanský vzdušný prostor tak blízko voleb je aktivitou z šedé zóny. „Když na naší obloze otevřeně letí raketa, některé její trubice nebo trosky spadnou do této oblasti,“ řekl Wu, který byl v době odeslání varování na tiskové konferenci. „To je důvod, proč naše národní centrum varování vydá tento druh výstrahy. Stalo se to již dříve.“

Tchaj-wan uvedl, že jeho ministerstvo obrany sleduje trajektorii družice, aby mohlo „vhodně upozornit a reagovat“ na situaci. Družice byla ve velké výšce, když překročila tchajwanský vzdušný prostor, uvedlo ministerstvo. Podle tchajwanských médií je to poprvé, co vláda vyhlásila podobnou výstrahu na celém ostrově.

Eric Chu, předseda hlavní tchajwanské opoziční strany Kuomintang (KMT), obvinil vládu Demokratické pokrokové strany (DPP) z vyvolávání strachu, zejména použitím termínu „raketa“ v anglické verzi výstrahy.

„To je poprvé, co slyším, že vypuštění družice může vyvolat takový poplach. Všichni byli možná v šoku, mysleli si, že je to raketa, ale ukázalo se, že je to družice…“. Takže si myslím, že ministerstvo národní obrany se vydáním takové výstrahy snaží zmást veřejnost,“ řekl.

Tchajwanské ministerstvo obrany se později za nepřesnou zmínku o raketě ve zprávě pro mobilní telefony omluvilo. Podle Evropské vesmírné agentury je sonda Einstein partnerským projektem agentury, Čínské akademie věd a Institutu Maxe Plancka pro mimozemskou fyziku. Družice bude „pozorovat záhadné přechodné jevy ve vesmíru srovnatelné s blikáním ohňostrojů s cílem odhalit bouřlivé a málo známé aspekty vesmíru“, uvedla v úterý čínská tisková agentura Xinhua, jak uvádí BBC.

zdroj: The Guardian, BBC