Putin údajně chce potrestat ministra obrany Šojgua za neschopnost dosáhnout vojenských cílů, tvrdí ISW

Přidat na Seznam.cz

2. května se ruský diktátor Vladimir Putin setkal s gubernátorem Tulské oblasti Alexejem Djuminem, který je spojen se soukromou vojenskou společností Wagner.

Je pravděpodobné, že tímto způsobem chce omezit moc ruského ministra obrany Sergeje Šojgua, vyvážit ho konkurencí a potrestat ho za neschopnost dosáhnout vojenských cílů Kremlu. Informoval o tom Institut pro studium války (ISW), uvádí deník Ukrajinska Pravda.

Během setkání informoval Djumin Putina o podílu Tulské oblasti na válce. Zaměřil se na tři témata: podpora a zajištění bydlení pro bojovníky na Ukrajině, zlepšení ruské obranné průmyslové základny a zlepšení zdravotnického systému v Tulské oblasti. Podle analytiků vypadala Djuminova zpráva jako pokus získat zpět Putinovu přízeň poté, co ji ztratil během vzpoury vůdce wagnerovců Jevgenije Prigožina na konci června 2023.

ISW připomíná, že Djumin se v letech 2022 a 2023 opakovaně postavil na stranu Prigožina a doufal, že nahradí samotného ruského ministra obrany Sergeje Šojgua. Analytici spekulují, že Putin záměrně zveřejnil své setkání s Djuminem po vysoce prestižním zatčení Šojguova náměstka Timura Ivanova 24. dubna a před prezidentskou inaugurací 7. května, aby potrestal Šojguem vedené ministerstvo obrany za to, že nedosáhlo vojenských cílů Kremlu.

Setkání vyvolalo v ruských médiích velkou diskusi. Řada blogerů a politických komentátorů si povšimla, že schůzka se uskutečnila v době mezi Ivanovovým zatčením a očekávanou obměnou vlády po inauguraci. Současně ruské zasvěcené zdroje naznačily, že Kreml by mohl Djumina jmenovat do nové funkce v ruském obranném průmyslu, píše Gazeta.

Mezitím Šojgu 1. května prohlásil, že Rusko potřebuje zvýšit množství a kvalitu zbraní a vojenského vybavení, aby „udrželo potřebné tempo ofenzívy“. Toto prohlášení lze považovat za přímý útok na některé ruské politické představitele. Jeden ruský zdroj tvrdil, že Šojgu v reakci na Ivanovovo zatčení tvrdě kritizoval místopředsedu ruské bezpečnostní rady Dmitrije Medveděva.

Podle analytiků setkání Putina s Djuminem také naznačuje, že ruský diktátor je pravděpodobně osobou odpovědnou za rozhodnutí o zatčení Ivanova.

Zdroj: Ukrajinska Pravda, Gazeta