Při raketovém úderu ATACMS na střelnici v Luhanské oblasti z 1. května zemřelo více než 100 ruských vojáků

Přidat na Seznam.cz

Více než 100 ruských vojáků bylo údajně zabito, když salva raket Atacms zasáhla výcvikovou základnu na východní Ukrajině, což byla jedna z nejvyšších jednorázových ztrát ruských životů za poslední měsíce, píše deník Telegraph. Útoky údajně zabily 116 ruských vojáků, napsal ve středu ve zprávě Institut pro studium války.

Zdá se, že záběry z dronů ukazují, že nejméně čtyři balistické střely krátkého doletu, vyzbrojené kazetovými hlavicemi, rozdrtily shromáždění ruských jednotek za pouhých 95 sekund. Ruské ani ukrajinské ministerstvo obrany se k hlášeným útokům nevyjádřilo. Sledovací záběry z ukrajinského dronu ale ukázaly seskupení ruských sil a nejméně tři obrněná vozidla.

Nejprve se zdálo, že do pole v blízkosti vojáků narazila neřízená střela a do vzduchu se vznesl oblak tmavého dýmu. Krátce poté přichází rychlý výbuch tří explozí, které zahalují oblast, přičemž se rozptylují a detonují charakteristické kouřové stopy z kazetových bomb.

Ruské jednotky se připravovaly na ofenzívu v sousední Charkovské oblasti, uvedl Oleksandr Musijenko, vedoucí ukrajinského Centra vojensko-právních studií. „Takové údery v Luhanské oblasti jsou klíčové,“ řekl. „Právě na území severovýchodní části Luhanské oblasti Rusko cvičilo a koordinovalo své jednotky, které se cíleně připravovaly na eskalaci bojů v Charkovské oblasti, kde Rusko plánuje posílit svůj postup.“

Hloubkové údery na ruská cvičiště a velitelská centra jsou považovány za důležitou součást ukrajinské strategie, která má zastavit rozmach Moskvy.

„Cílem je zpomalit ofenzivní akce nepřítele,“ řekl Musijenko. „Nedovolit jim nasazení do bojových formací. Zatímco čekáme na pokročilejší výzbroj, je zásadní použít to, co máme, tedy Ataky, k úderu na nepřítele v jeho týlu a zabránit mu v postupu do první linie.“

Ukrajina obdržela malý počet raket Atacms s kazetovou hlavicí od USA loni v říjnu. Starší model má dolet 40 až 160 km ve srovnání s novými verzemi, které mohou zasáhnout cíle vzdálené až 300 km a které byly darovány v rámci posledního balíčku vojenské pomoci Washingtonu, napsal Newsweek.

Zdroj:Telegraph, Newsweek