Summit BRICS: Do bloku se chce začlenit i Saúdská Arábie. USA reagují

Přidat na Seznam.cz

Jihoafrická republikaLídři bloku BRICS, který tvoří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika, se sejdou na třídenním setkání v johannesburské finanční čtvrti Sandton. Hlavním tématem bude začlenění nových zemí, zejména Saúdské Arábie, přičemž už více než 20 zemí oficiálně požádalo o vstup do BRICS.

Ruský prezident Vladimir Putin vystoupí prostřednictvím videospojení poté, co jeho cestu do Jihoafrické republiky zkomplikoval zatykač Mezinárodního trestního soudu na jeho osobu kvůli válce na Ukrajině. Vedle Si Ťin-pchinga se summitu zúčastní brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva, indický premiér Narendra Modi a jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa.

Očekává se, že hlavní středeční summit přinesou obecné výzvy k větší spolupráci mezi zeměmi globálního Jihu v souvislosti s jejich rostoucí nespokojeností s vnímanou dominancí Západu v globálních institucích, uvádí deník ABC News.

Vedlejších jednání v nejbohatším africkém městě se zúčastní lídři nebo zástupci dalších desítek rozvojových zemí. Bude projednán a případně rozhodnut jeden konkrétní politický bod – navrhované rozšíření bloku BRICS, který v roce 2009 vytvořily rozvíjející se tržní země Brazílie, Rusko, Indie a Čína a který se v následujícím roce rozšířil o Jihoafrickou republiku.

Podle jihoafrických představitelů je Saúdská Arábie jednou z více než 20 zemí, které oficiálně požádaly o vstup do BRICS v rámci dalšího možného rozšíření. Jakýkoli krok směrem k začlenění druhého největšího světového producenta ropy do ekonomického bloku s Ruskem a Čínou by přitáhl pozornost Spojených států a jejich spojenců.

„Pokud by Saúdská Arábie vstoupila do BRICS, přineslo by to tomuto uskupení mimořádný význam,“ řekl Talmiz Ahmad, bývalý indický velvyslanec v Saúdské Arábii. I dohoda o principu rozšíření BRICS, který již nyní tvoří velká část největších ekonomik rozvojového světa, je podle analytiků morálním vítězstvím ruské a čínské vize tohoto bloku jako protiváhy G-7.

USA zdůraznily své bilaterální vztahy s Jižní Afrikou, Brazílií a Indií ve snaze kompenzovat jakýkoli ruský a čínský vliv vycházející z BRICS. V návaznosti na summit ministerstvo zahraničí uvedlo, že USA jsou „hluboce spojeny s mnoha předními členy sdružení BRICS“. Evropská unie bude také pozorně sledovat dění v Johannesburgu, ale téměř výhradně se zaměří na válku na Ukrajině.

Členové BRICS hrají stále důležitější roli v globální rozvojové spolupráci a posílili své finanční nástroje a zároveň vytvořili odlišné formy hospodářské spolupráce, uvádí deník China Daily. Na programu 15. summitu BRICS, který se tento týden bude konat, budou témata, jako je obchod, financování rozvoje, rozvoj infrastruktury, globální mír, změna klimatu, výzkum a vývoj, inovace a vědecký pokrok.

Členové BRICS také pracují na vytvoření společné měny, aby se snížila jejich závislost na americkém dolaru a euru.

zdroj: ABC News, China Daily