Stovky Tibeťanů pochodují v ulicích Dillí a žádají Čínu, aby v den výročí povstání opustila Tibet

Přidat na Seznam.cz

Stovky Tibeťanů v exilu uspořádaly v Dillí protestní pochod u příležitosti 65. Dne tibetského národního povstání proti Číně. Informují o tom média ABC News a NewsBreak.

Tibetské národní povstání

Tibetské národní povstání začalo 10.3. 1959 v hlavním městě Lhasa. Tibeťané se bouřili proti obsazení Tibetu Čínskou lidově osvobozeneckou armádou. Při povstání bylo zabito více než osmdesát šest tisíc Tibeťanů a další byli nuceni odejít do exilu, mimo jiné i sám Dalajláma – duchovní vůdce Tibeťanů.

Protestující nepovažují Tibet za součást Číny

Více než 300 protestujících se shromáždilo poblíž budovy indického parlamentu a skandovalo hesla jako „Tibet nikdy nebyl součástí Číny“ a „Čína by měla Tibet opustit“. Protestující nesli tibetské vlajky a fotografie svého duchovního vůdce Dalajlámy. Žádají Čínu, aby v den výročí povstání opustila Tibet.

Dalajláma žije v Indii

Osmaosmdesátiletý Dalajláma žije ve svém sídle v indickém městě Dharmsala od doby, kdy v roce 1959 uprchl z Tibetu po neúspěšném povstání proti čínské nadvládě. Indie považuje Tibet za součást Číny, ačkoli hostí tibetské exulanty.

Dalajláma odmítá tvrzení Číny, že je separatistou, a tvrdí, že pouze prosazuje autonomii a ochranu původní tibetské buddhistické kultury.

Čínu viní z porušování lidských práv

Tibetská exilová vláda v Indii obviňuje Čínu z toho, že lidem v Tibetu upírá nejzákladnější lidská práva a důrazně usiluje o vyhlazení tibetské identity.

Kongres tibetské mládeže, který v neděli zorganizoval protestní pochod v Dillí, uvedl, že v roce 1959 se čínský komunistický režim dopustil okupace Tibetu, což vedlo k povstání Tibeťanů.

Zdroj: ABC News, NewsBreak