USA přistoupily k reklasifikaci marihuany. Oznámení v předvolebním roce může Bidenovi pomoci zvýšit podporu zejména mezi mladšími voliči

Přidat na Seznam.cz

USA – Americký úřad pro kontrolu obchodu s drogami se již v úterý chystá překlasifikovat marihuanu na méně nebezpečnou drogu, jak zjistila stanice CBS News, což je historický posun v americké drogové politice, který by mohl mít rozsáhlé dopady po celé zemi.

Návrh, který ještě musí posoudit Úřad pro řízení a rozpočet Bílého domu, by uznal lékařské využití konopí a uznal by, že má menší potenciál ke zneužívání než některé z nejnebezpečnějších drog v zemi. Nelegalizoval by však marihuanu pro rekreační užívání. Krok odstraňuje poslední významnou regulační překážku před tím, než může vstoupit v platnost největší změna politiky agentury za posledních více než 50 let.

Úřad pro potírání drog (DEA) po schválení přijme veřejné připomínky k plánu přesunout marihuanu z jejího současného zařazení do seznamu I, vedle heroinu a LSD. Na základě doporučení federálního ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí přesune marihuanu do seznamu III vedle ketaminu a některých anabolických steroidů. Po uplynutí lhůty pro vyjádření veřejnosti agentura zveřejní konečné znění předpisu.

Přichází poté, co prezident Joe Biden v říjnu 2022 vyzval k revizi federálního zákona o marihuaně a navrhl omilostnit tisíce Američanů odsouzených na federální úrovni za pouhé držení této drogy. Vyzval také guvernéry a místní představitele, aby podnikli podobné kroky k vymazání odsouzení za marihuanu, uvádí BBC.

Oznámení v předvolebním roce by mohlo demokratovi Bidenovi pomoci zvýšit skomírající podporu zejména mezi mladšími voliči. Drogy zařazené do seznamu III jsou stále kontrolovanými látkami a podléhají pravidlům a předpisům a lidé, kteří s nimi obchodují bez povolení, mohou stále čelit federálnímu trestnímu stíhání.

zdroj: CBS News, BBC