Rybář chytil do svých sítí ve Středozemním moři za tři dny těla 15 migrantů. Jedno z těl patřilo i malému dítěti
Tunisko – S tím, jak roste počet migrantů, kteří se snaží dostat do Evropy, roste i počet mrtvých ve Středozemním moři. Zatímco se představitelé Evropské unie snaží zastavit exodus, strádání těch, kteří prchají před chudobou a pronásledováním, zanechává na tuniských březích tragickou stopu.
30letý rybář Oussama Dabbebi říká, že nedávno našel ve svých sítích během tří dnů těla 15 migrantů. „Místo toho, abych dostal ryby, občas dostávám mrtvá těla. Poprvé jsem se bál, pak jsem si na to postupně zvykal. Po chvíli dostat mrtvé tělo ze sítě je jako dostat rybu. Jednou jsem našel tělíčko dítěte. Jak je dítě za něco zodpovědné? Plakal jsem. U dospělých je to jiné, protože žili. Ale víte, to dítě ještě nic nevidělo,“ řekl.
Dabbebi lovil ve vodách Středozemního moře poblíž od svých 10 let. V té době byl jedním z mnoha, kteří vrhali sítě, ale nyní říká, že většina rybářů prodala své lodě za obrovské sumy pašerákům lidí, uvádí BBC.
„Mnohokrát mi pašeráci nabízeli neuvěřitelné částky za prodej mé lodi. Vždy jsem odmítl, protože kdyby použili mou loď a někdo se utopil, nikdy bych si to neodpustil.“
Migrant crisis: Tunisian fisherman finds dead bodies in his net https://t.co/t3961ZDqvV
— BBC News Africa (@BBCAfrica) June 20, 2023
Tunisko se stalo hlavním výchozím bodem pro migranty, kteří se snaží dostat do Evropy po moři, a překonalo tak Libyi, která byla dříve nejčastější trasou. Blízkost Tuniska k Itálii, jeho relativně stabilní bezpečnostní situace a slabé hraniční kontroly z něj učinily atraktivní cíl pro migranty z různých afrických a blízkovýchodních zemí.
Podle agentury OSN pro uprchlíky opustilo tuniské pobřeží v provizorních člunech více než 24 000 lidí, kteří se od ledna do dubna letošního roku dostali do Itálie. Mnoho dalších však nepřežilo, protože čelili rozbouřenému moři, přeplněným plavidlům a nedostatku záchranných služeb, uvádí BNN.
Podle tuniské Národní gardy bylo v prvních třech měsících letošního roku zachyceno a vráceno na břeh poblíž Sfaxu 13 000 migrantů. Mnozí z nich byli odhodláni to zkusit znovu, navzdory rizikům a útrapám.
Tunisko čelí při řešení migrační krize mnoha výzvám, a to jak humanitárním, tak bezpečnostním. Příliv migrantů vytváří tlak na již tak napjaté zdroje a infrastrukturu, jakož i na sociální soudržnost a stabilitu. Země se rovněž obává možné infiltrace teroristů a zločinců mezi migranty.