Ruská paramilitární skupina prostřednictvím ukrajinské charity krade kryptoměny a používá je k financování války

Přidat na Seznam.cz

Ruští neonacisté z paramilitární skupiny Rusič vymysleli způsob, jak financovat své působení na ukrajinském bojišti. Kromě toho, že na „vlasteneckých“ účtech na sociálních sítích vyzývají své podporovatele k darování peněz, podařilo se jim obelstít a připravit o peníze ukrajinskou charitativní nadaci.

Krajně pravicová, neonacistická paramilitární skupina Rusič je ve válce na Ukrajině známá svou brutalitou. Její vůdce, neonacista Alexej Milčakov, se nechal vyfotografovat vedle zohavených těl ukrajinských vojáků a oficiální kanál skupiny na sociální síti Telegram vyzývá k mučení ukrajinských válečných zajatců a k vraždění civilistů.

Protože však Rusič stojí mimo oficiální struktury ruské armády, musel najít způsob, jak financovat vojenské vybavení nebo zdravotní potřeby svých členů. Ideálním řešením se ukázaly kryptoměny. Zpravodajský server Meduza popsal, jak Rusič využil blockchain Ethereum k odčerpání peněz z ukrajinské charitativní nadace.

Ze žoldáků se stali hackeři

Ukrajinská charitativní nadace Šťastný nový život vybírá od dárců peníze na podporu ukrajinských ozbrojených sil a na pomoc uprchlíkům. Na svých jednoduchých, levně vytvořených webových stránkách má kromě pár fotek či motivační výzvy především velké tlačítko Přispějte.

Jenže místo aby darované peníze z kryptoměnové peněženky šly na podporu Ukrajiny, spadly do kapsy neonacistů ze skupiny Rusič.

Nadace neměla ani tušení, že v určitém okamžiku se hackerům z této ruské skupiny podařilo nabourat její web a vyměnit odkaz na kryptopeněženku.

Kryptopeněženka Rusiče, na kterou vede platební metoda na webu charity, teď obsahuje více než 7 000 dolarů (165 000 korun). Finance získané prostřednictvím kybernetické kriminality skupina používá na nákup bojového vybavení pro své členy, pořídila za ně např. neprůstřelné vesty.

Pomoc ze stínů darknetu

Rusič prostřednictvím přímých transakcí do všech svých kryptopeněženek už získal Ethereum odpovídající více než 160 000 dolarů (3,76 milionů korun). Je dost možné, že žádná ze zaslaných částek nebyla darována dobrovolně, ale byla podvodně získána s použitím škodlivého softwaru.

Mezi neonacisty z Rusiče buď figurují schopní hackeři, nebo si skupina najala na darknetu profesionální kyberzločince, kteří malware na cizí stránky umístili za ně.

Zdroj: Meduza, Radio Svoboda