Ruská ekonomika je na vzestupu, je ale závislá na válce, míní experti

Přidat na Seznam.cz

Navzdory sankcím je ruská ekonomika na vzestupu, tvrdí experti z listu Business Insider. Podle nich není neobvyklé, že by HDP v době konfliktu rostlo. Rusko tak má stále dost peněz na to, aby udrželo válečnou mašinerii i vlastní ekonomiku v chodu.

„Z čistě ekonomického hlediska má Rusko značný prostor k tomu, aby pokračovalo ve vedení války,“ uvedl pro Business Insider Hassan Malik, globální makro stratég a expert na Rusko z bostonské společnosti Loomis Sayles, která se zabývá správou investic.

Podle něj Rusko dokázalo udržet svou ekonomiku při síle i po dvou letech války a to díky několika faktorům. Jedním z nich je i válka. V roce 2022 se ruská ekonomika snížila o 1.2 %, podle agentury Unian však analytici očekávají, že ruské HDP v roce 2023 vzrostlo o 3.1 %. Pro srovnání, ukrajinské HDP kleslo v roce 2022 o 29.1 %.

Válka stimulovala ekonomický rozvoj

Podle Malika válka na cizím území stimuluje rozvoj odvětví, která vyrábějí zboží pro toto odvětví – zejména na domácím trhu, protože dovoz do Ruska je kvůli sankcím omezen.

Vedení války také vyžaduje lidské zdroje. V reakci na válku opustilo svou vlast téměř 1 milion Rusů. Podle novinářů se počet volných pracovních míst zvýšil o téměř 5 %. V listopadu pak ale dosáhla míra nezaměstnanosti rekordního minima (2.9 %). V důsledku nedostatku pracovních sil se zvýšily mzdy, což následně podpořilo spotřebu a hospodářský růst.

Sankce jsou, Rusko ale pořád prodává

Autoři článku zároveň zdůrazňují, že Rusko je díky prodeji ropy, plynu, pšenice a kovů významnou světovou ekonomikou, což jim pomohlo přežít sankce. Podle analytiků také Kreml stimuluje a stabilizuje ekonomiku prostřednictvím dotací a politického vlivu.

Mnozí odborníci se domnívají, že Rusko má peníze na financování války na Ukrajině na několik let. Podle lednové zprávy Vídeňského institutu pro mezinárodní ekonomický výzkum však příspěvek Ruska k válce stimuluje jeho ekonomiku do té míry, že po skončení konfliktu hrozí stagnace – nebo dokonce „přímá krize“.

„Čím déle bude válka trvat, tím větší bude závislost ekonomiky na vojenských výdajích,“ napsali ekonomové.

Zdroje: Business Insider, Unian