Poprvé po 20 letech byla spatřena děsivá mihule pijavice. Říká se jí upíří ryba!

Přidat na Seznam.cz

Má řady ostrých rotujících zubů, které vysávají krev kořisti, nechutné ústní ústrojí a pověst upíří ryby. Byla také nazývána „živým dinosaurem“. Krev sající mník byl nedávno spatřen v australské řece Margaret, píše deník mirror.co.uk. Jedná se o první takový případ za posledních dvacet let. „Nemohl jsem uvěřit svému štěstí,“ – říká průvodce, který na příšeru narazil.

Setkání s tímto krvelačným tvorem by zrychlilo tep nejednomu člověku. Přesně to se stalo Seanu Blocksidgovi, australskému průvodci, který nedávno narazil ne na jednoho, ale hned na šest krvežíznivých mníků. Jak píše The Sun, Australan nebyl vyděšený, ale nadšený, protože je hledal 20 let. „Mnohokrát jsem slyšel příběhy o tom, že mihule migrují po vodopádech po tisících, ale už deset let je tu nikdo neviděl,“ řekl. Devětačtyřicetiletý muž po nich pátrá stejně dlouho a se stejným zápalem jako třeba po yettim nebo lochnesské příšeře. Jak zdůrazňuje, je na řece každý den a vždy si dává pozor na tyto výjimečné ryby. Spatřil je u vodopádů Yalgardup, kde se se svými turistickými skupinami často zastavuje.

Průvodce si zpočátku myslel, že na dně řeky vidí nějaké pruty, možná trubky. Co se mu podařilo zjistit, pochopil, až když se vydal k řece. Mihule, na které průvodce narazil, vypadají ohavně. Mají dlouhé, kluzké tělo, tlamu podobnou přísavce a místo čelistí řady extrémně ostrých, rotujících zubů, které z obětí doslova vysávají krev. Proto se jim říká upíří ryby.

Muž však dokáže ocenit jejich specifickou krásu. „Jsou to velmi krásní tvorové s duhově modrýma očima, poměrně výraznými žábrami a dlouhým, štíhlým, mohutným tělem.“ – uvádí Australan. Těmto mihulím se také říká „živí dinosauři“. Existují již dvě stě milionů let, ale v současnosti jsou ohrožené a velmi vzácné, především kvůli změně klimatu.

Zdroj: mirror.co.uk