Nenávistné zločiny v Londýně raketově rostou. Útoky proti Židům a muslimům vzrostly o 1353 % a 140 %

Přidat na Seznam.cz

Velká Británie – Metropolitní policie uvedla, že v době vypuknutí krize na Blízkém východě došlo k 1353% nárůstu zločinů z nenávisti proti židovskému lidu, a k 140% nárustu zločinů vůči muslimům. Židovské i muslimské komunity si již dříve stěžovaly na pocit nedostatečné ochrany před zločiny z nenávisti.

Údaje ukazují, že od 1. října do 18. října letošního roku bylo zaznamenáno 218 antisemitských trestných činů ve srovnání s 15 ve stejném období loňského roku. Ppočet islamofobních trestných činů v Londýně také vzrostl za stejné období, a to o 140 %, ze 42 v roce 2022 na 103, uvádí deník The Guardian.

Policie uvedla, že za prvních 18 říjnových dnů provedla 21 zatčení, což je necelých 7 % případů, přičemž vyšetřování dalších pokračuje.

Organizace Community Security Trust (CST), jejímž cílem je chránit židovskou komunitu před zločinem z nenávisti, uvedla, že zatímco krize na Blízkém východě vedly k nárůstu trestných činů v Británii, tento nárůst se tentokrát zdál nezvykle velký.

Nová čísla ukazují, že od 7. října do 20. října došlo i k 19 fyzickým útokům, což je nárůst o 651 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Další incidenty byly útoky na židovský majetek. Tři čtvrtiny incidentů byly online, včetně výhrůžek, 35 bylo na školách a 45 na univerzitách. Svaz židovských studentů uvedl, že někteří mladí lidé přestali nosit věci, které je mohou identifikovat jako židovské, zatímco jiní dostali výhrůžky smrtí, uvádí deník Middle East Monitor.

Mezitím prohlášení také připomnělo propalestinskou demonstraci v centru Londýna. Minulou sobotu se více než 150 000 lidí zúčastnilo další demonstrace v hlavním městě na projev solidarity s Palestinci.

zdroj: Middle East Monitor, The Guardian