Neměli tušení, že jdou do válečné zóny. Indové na frontě na Ukrajině. Rusové je nutili podepsat dokumenty

Přidat na Seznam.cz

Mladí muži, kteří se přihlásili do práce v Rusku, Německu nebo Dubaji, byli „přinuceni vstoupit do ruské armády“, říkají jejich rodiny.

Když Hemil Mangukiya loni v prosinci opustil svou malou vesnici v indickém státě Gudžarát, řekl své rodině, že odjel do Ruska, aby si vydělal na lepší živobytí, než je možné doma v Indii. Třiadvacetiletý mladík, nalákán náborovým videem, které viděl na YouTube, si myslel, že jde na bezpečnou práci daleko od války na Ukrajině, píše deník The Guardian.

Ale v napjatých telefonátech domů z Ruska řekl své rodině, že byl místo toho poslán do měsíčního vojenského výcvikového tábora a poté odvezen na frontu, kde byl nucen kopat zákopy, nosit munici a ovládat pušky a kulomety. Pak, koncem února, jeho hovory náhle ustaly. Výzva, která přišla o několik dní později, otřásla celou rodinou. Mladík zemřel při raketovém útoku někde na Ukrajině. „Myslím, že před námi skrýval nebezpečí, ve kterém byl, celá naše rodina je z toho zdrcená. Stále se snažíme získat zpět jeho mrtvé tělo,“ řekl otec Ashwin Mangukiya, píše deník Indianexpress.

Smrt muže vrhla světlo na osud desítek, podle některých odhadů až stovek Indů, kteří proti své vůli skončili na frontě rusko-ukrajinské války poté, co se zapsali do rolí popisovaných jako vojenští pomocníci nebo ochranka. V některých případech rodiny říkají, že muži si mysleli, že odlétají za prací do Dubaje, ale pak je agenti poslali do Ruska.

Tento týden se na sociálních sítích objevilo video sedmi Indů z Paňdžábu, kteří tvrdili, že na Nový rok cestovali do Ruska jako turisté, ale agent je odvezl do Běloruska a zadržel. „Policie nás předala ruským úřadům, které nás donutily podepsat dokumenty,“ řekl jeden z mužů na videu, identifikovaný jako Gagandeep Singh. „Nyní nás nutí bojovat ve válce proti Ukrajině.“

Zdroj: The Guardian, Indianexpress