Neléčené nemoci mohou v Gaze zabít více lidí než bombardování. Uprchlé děti a jejich rodiny trpí

Přidat na Seznam.cz

Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že pokud nebude napraven zhoršující se zdravotní systém, zemře v Gaze více lidí na „nemoci než na bombardování“, píše deník Semafor.

Téměř 2 miliony vysídlených Palestinců v přelidněných podmínkách nemají přístup k lékům, vakcínám, čisté vodě a potravinám, což vede k vysokému riziku gastrointestinálních onemocnění a respiračních infekcí. WHO zaznamenala v Gaze více než 44 000 případů průjmů a 70 000 akutních respiračních infekcí, i když skutečná čísla mohou být výrazně vyšší.

OSN odhaduje, že za posledních sedm týdnů opustilo své domovy v Gaze více než 1,8 milionu lidí. Asi 60 % z nich se ukrývá ve 156 zařízeních organizace OSN pro palestinské uprchlíky. Jsou zde rozšířené průjmy a respirační infekce. Pacienti s chronickými nemocemi, jako je rakovina také nedostávají žádnou léčbu, píše BBC.

Mluvčí WHO doktorka Margaret Harrisová na tiskové konferenci v Ženevě varovala: „Nakonec budeme svědky toho, že na nemoci bude umírat více lidí, než kolik jich vidíme v důsledku bombardování, pokud se nám nepodaří dát tento zdravotnický systém dohromady.“

Mluvčí Unicefu James Elder v projevu uvedl, že vidí nemocnice plné dětí s hrozivými válečnými zraněními. Popsal, že viděl, jak jedno dítě, kterému chyběla část nohy, leželo kvůli nedostatku zdravotnického personálu několik hodin neošetřené na podlaze nemocnice. Další zraněné děti podle něj ležely venku na parkovištích a v zahradách.

Uprchlé děti a jejich rodiny trpí také kvůli nedostatku vhodného přístřeší a oblečení, které by je chránilo před deštivým a chladným počasím, které v současnosti v Gaze panuje.

Organizace OSN vyzývá k trvalému příměří.

Zdroj: Semafor, BBC