Medveděv vyhrožuje jaderným úderem na evropská hlavní města, pokud Západ pošle vojáky na Ukrajinu

Přidat na Seznam.cz

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv varoval, že pokud Západ pošle vojáky na Ukrajinu, bude to signálem přímého vstupu zemí do války, na což bude muset Rusko reagovat.

Rusko odpoví jaderným útokem na Londýn, Paříž a Washington, pokud budou na Ukrajinu posláni západní vojáci, uvedl místopředseda ruské Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv. „Vyslání jejich vojsk na území Ukrajiny bude znamenat přímý vstup jejich zemí do války, na což budeme muset reagovat. A bohužel ne na území Ukrajiny. Dojde ke globální katastrofě,“ napsal Medveděv v pondělí 6. května na Telegramu.

Pohrozil, že západní elity se před ruskou reakcí nebudou moci skrýt, ať už na Kapitolu, v Elysejském paláci nebo na Downing Street 10, uvedl portál Daryo. „To si mimochodem uvědomili už Kennedy a Chruščov před více než 60 lety. Ale dnešní infantilní pitomci, kteří se dostali na Západě k moci, si to nechtějí uvědomit,“ dodal Medveděv.

Podle něj proto dnes ruský generální štáb zahájil přípravy na nácvik použití nestrategických jaderných zbraní na pokyn ruského prezidenta Vladimira, jak dnes 6. května oznámilo i ruské ministerstvo obrany. Toto rozhodnutí následuje po pokračující a zesílené jaderné rétorice od začátku války na Ukrajině, kdy Putin v únoru varoval před reálným rizikem jaderné války. Kreml upřesnil, že tato poslední cvičení byla reakcí na prohlášení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a britských představitelů.

Počátkem loňského roku Putin oznámil ukončení účasti Ruska ve Smlouvě o omezení strategických zbraní se Spojenými státy a o měsíc později oznámil rozmístění taktických jaderných zbraní v Bělorusku, píše deník Kyiv Post.

Kreml se rovněž ohradil proti výrokům britského ministra zahraničí Davida Camerona, že Kyjev má právo zasáhnout cíle na území Ruska.

Zdroj: Daryo, Kyiv Post