Rusko vyhrožuje po prohlášení britského ministra útokem na britská vojenská zařízení

Přidat na Seznam.cz

V pondělí Rusko varovalo Británii před možným úderem, pokud Ukrajina použije britské zbraně k útoku na ruské území, uvádí deník Economic Times.

Důvodem bylo prohlášení britského ministra zahraničí Davida Camerona, který během své návštěvy Kyjeva řekl, že Ukrajina má právo použít zbraně poskytnuté Británií k úderům na území Ruska. Šlo o vůbec první veřejné uznání práva Ukrajiny použít britské zbraně vysokým britským představitelem, píše deník Evropska Pravda.

Kvůli tomu byl předvolán britský velvyslanec Nigel Casey, informuje deník Economic Times. Ruské ministerstvo uvedlo, že Cameronova slova jsou důkazem, že se Británie de facto stává součástí konfliktu. Již kdysi bylo ujištěno, že zbraně dlouhého doletu poskytnuté Ukrajině nebudou použity proti Rusku, což je v konfliktu s tímto tvrzením.

,,Casey byl varován, že v reakci na ukrajinské útoky na ruské území britskými zbraněmi by se mohla stát terčem jakákoli britská vojenská zařízení a vybavení na území Ukrajiny i v zahraničí,“ uvedlo ministerstvo zahraničí.

Rusko považuje poznámky britského ministra za vážnou eskalaci a vyzvalo velvyslance, aby se zamyslel nad „katastrofálními následky takových nepřátelských kroků“.

Zdroj: Economic Times, Evropska Pravda