Násilných protestů proti důchodové reformě ve Francii se zúčastnilo přes milion lidí. Macron odmítl ustoupit

Přidat na Seznam.cz

Podle průzkumů veřejného mínění se většina Francouzů staví proti návrhu zákona prezidenta Emmanuela Macrona na zvýšení věku odchodu do důchodu z 62 na 64 let, které je podle něj nezbytné k udržení systému nad vodou.

Ministerstvo vnitra uvedlo, že se pařížského pochodu, který byl stejně jako četné pochody na jiných místech poznamenán násilnostmi, zúčastnilo 119 000 lidí, což je v hlavním městě během protestů proti důchodové reformě rekordní počet. Více než milion lidí pak ve čtvrtek demonstrovalo po celé Francii, píše deník Breaking News. Odbory vyzvaly k novým celostátním stávkám a protestům příští týden, což se shoduje s plánovanou návštěvou britského krále Karla ve Francii.

Demonstrace se konaly den poté, co Macron ještě více rozzlobil své kritiky tím, že se důrazně postavil za zákon o odchodu do důchodu, který jeho vláda prosadila v parlamentu bez hlasování.

Stávky narušily dopravu, protože protestující zablokovali vlaková nádraží, letiště Charlese de Gaulla v Paříži, rafinerie a přístavy. V Paříži se pouliční bitky mezi policií a černě oděnými maskovanými skupinami, které zaútočily na nejméně dvě restaurace rychlého občerstvení, supermarket a banku, staly odrazem stupňujícího se násilí a odvedly pozornost od desetitisíců pokojných účastníků pochodu.

Policie, která byla zasypána zápalnými lahvemi, předměty a pyrotechnikou, několikrát zaútočila a použila slzný plyn, aby výtržníky rozehnala. Část náměstí Place de l’Opera, kde se demonstranti na konci pochodu shromáždili, zahalila mlha výparů slzného plynu.

Ve středečním rozhovoru Macron odmítl ustoupit ze svého postoje, že nový zákon je nutný k udržení penzijní pokladny. Oponenti navrhovali jiná řešení, včetně vyšších daní pro bohaté nebo firmy, což by podle Macrona poškodilo ekonomiku. Trval na tom, že vládní návrh zákona o zvýšení věku odchodu do důchodu musí být realizován do konce roku, píše deník NPR.

zdroj: Breaking News, NPR