Nálada veřejnosti v Rusku se rapidně zhoršila. Ruská veřejnost je názorově rozdělena

Přidat na Seznam.cz

Centrum Levada, které je nezávislé na orgánech Ruské federace, zveřejnilo výsledky svého posledního průzkumu. Tentokrát toto nejvýznamnější nevládní centrum pro výzkum veřejného mínění v Ruské federaci zjišťovalo nálady veřejnosti po vyhlášení (částečné) mobilizace. Průzkum ukázal, že ruská společnost je názorově rozdělena. Nejvíce optimistů je mezi mladými, nejméně mezi nejstaršími. Je překvapivé, že polovina respondentů se dívá do budoucnosti optimisticky a stejný počet tento názor nesdílí.

Centrum Levada je na seznamu zahraničních agentů od roku 2016. Organizace, subjekty vykonávající politickou činnost, které dostávají jakoukoli finanční podporu ze zahraničí, jsou kvalifikovány na tento seznam. Provádění průzkumů veřejného mínění je považováno za „politickou činnost“. Centrum je známo tím, že zveřejňuje výsledky průzkumů veřejného mínění, které jsou pro úřady velmi nepříznivé. Z výsledků nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, který se uskutečnil ve stresu po vyhlášení mobilizace, vyplývá, že Kreml nemusí být zcela spokojen.

Celkově se nálada veřejnosti v září výrazně zhoršila. V červenci mělo „výbornou náladu“ 15 procent respondentů. Nyní takový stav deklarovalo 7 %. Počet těch, kteří deklarovali „normální náladu“, klesl o 20 % na 45 %. Počet osob žijících v „napětí a podráždění“ se zvýšil na 32 procent (ze 17 procent v červenci) a „ve strachu“ ze 4 procent v červenci na 15 procent v září. Za celé sledované období nedošlo k tak prudkému jednorázovému zhoršení nálady. „V důsledku toho pozitivní sentiment na konci září jen mírně převažoval nad negativním, což je podobná míra, jaká byla zaznamenána naposledy v roce 2000.“ – uvádí se v komentáři střediska.

Přestože nálada ruské společnosti klesla na úroveň konce 20. století, polovina respondentů dnes hledí do budoucnosti s optimismem. Stejná druhá polovina prohlašuje, že není optimistická. Budoucnosti se nebojí ti, kteří se mimo jiné domnívají, že „věci jdou správným směrem“ (67 %), ti, kteří schvalují kroky prezidenta Ruské federace (61 %), a ti, kteří nejsou chudí nebo si „mohou dovolit zboží dlouhodobé spotřeby“ (64 %). Čím mladší je člověk v Rusku, tím by se dalo říci, že je spokojenější. Ve věkové skupině 18-24 let deklaruje dobrou náladu 63 procent a strach pouze 36 procent. Ve skupině 55+ je spokojeno 47 %, zatímco 51 % přiznává obavy ze situace v Ruské federaci.

Není jasné, jak v souvislosti s těmito výsledky komentovat skutečnost, že dvě třetiny respondentů se považují za svobodné lidi. Průzkum nespecifikoval pojem svobody, pouze se ptal, zda se respondent cítí být „svobodným člověkem“. Respondenti, kteří se cítí být svobodným člověkem, nejčastěji uváděli, že mají pocit, že se věci v zemi ubírají správným směrem (86 %), schvalují kroky prezidenta Ruské federace (81 %) a žijí mimo velká města. Většina respondentů, kteří se necítí svobodní, patří mezi ty, kteří si myslí, že Rusko jde špatným směrem (62 %), nesouhlasí s prezidentovými kroky (69 %) a žijí v nesvobodě – v Moskvě (49 procent).

Zdroj: levada.ru