Na budovách v Paříži přibývají graffiti Davidovy hvězdy. Hvězdy doprovází nápisy jako „od řeky k moři, zvítězí Palestina“

Přidat na Seznam.cz

Francie – Na fasádách několika budov v jižní části Paříže se přes noc objevily čerstvé hvězdy. Podobné nápisy se o víkendu objevily i na předměstích města včetně Vanves, Fontenay-aux-Roses a Aubervilliers. V nedalekém městě Saint-Ouen je doprovázely nápisy jako „Palestina zvítězí“.

Svaz židovských studentů ve Francii uvedl, že znaky mají odrážet způsob, jakým byli Židé nacistickým režimem nuceni nosit hvězdy. „Tento akt označení připomíná procesy z 30. let 20. století a druhé světové války, které vedly k vyhlazení milionů Židů,“ řekl předseda organizace Samuel Lejoyeux. „Lidé, kteří to udělali, chtěli zjevně nahnat strach,“ dodal.

Izrael bombarduje palestinské území Gazy od útoků ozbrojenců Hamásu ze 7. října, při nichž podle izraelských představitelů zahynulo asi 1400 lidí, většinou civilistů.

Ministerstvo zdravotnictví na území ovládaném Hamásem uvedlo, že v Gaze bylo zabito více než 8500 lidí, převážně civilistů. Mnoho Židů tvrdí, že se v Paříži necítí bezpečně od chvíle, kdy se v Izraeli rozhořely násilnosti.

Podle vlády bylo ve Francii během tří týdnů po útoku Hamásu zaznamenáno více než 800 případů antisemitismu.

Prudký nárůst antisemitských incidentů znepokojuje 83 % Francouzů, zjistil průzkum, jak uvádí BBC. Političtí vůdci, včetně prezidenta Emmanuela Macrona, varovali před rizikem „importu“ napětí způsobeného válkou mezi Izraelem a Hamásem do Francie. Za antisemitské činy bylo tento měsíc zatčeno asi 400 lidí, uvedl v neděli ministr spravedlnosti Eric Dupond-Moretti.

zdroj: BBC, France24