Miliony obyvatel Mexika se připravují k evakuaci. Hrozí výbuch nejnebezpečnější aktivní sopky v zemi

Přidat na Seznam.cz

Mexiko – Miliony lidí v Mexiku byly podle úřadů varovány, aby se připravily na možnou evakuaci po zvýšené aktivitě nejnebezpečnější aktivní sopky v zemi, která od minulého týdne chrlí popel do několika okolních měst.

Popel ze sopky Popocatépetl, která se nachází v centrální části země, zdržel lety v Mexico City a vedl úřady k uzavření škol v desítkách obcí. V oblasti několika desítek kilometrů u sopky žije asi 25 milionů lidí.

V neděli Národní koordinace civilní ochrany (CNPC) zvýšila úroveň vulkanického ohrožení na „žlutou fázi 3“, která vyzývá přibližně 3 miliony lidí, kteří žijí ve městech a vesnicích sousedících se sopkou, aby zůstali ve střehu a připravili se na možnou evakuaci, píše deník KSL News Radio.

Organizace CNPC také varovala před větší sopečnou činností a šířením popela do několika blízkých měst vysokou rychlostí. Rovněž doporučil, aby se obyvatelé v okolí vyhýbali venkovním aktivitám.

Mezinárodní letiště Benita Juáreze v Mexico City (AICM) bylo v sobotu dočasně uzavřeno a některé lety byly v pondělí podle letištních úřadů zpožděny kvůli přítomnosti sopečného popela. „Cestující leteckou dopravou se mohou i nadále setkávat s dalšími zpožděními letů, jejich zrušením nebo dočasným uzavřením letiště bez jakéhokoli varování,“ uvedlo velvyslanectví USA v Mexiku a podobné upozornění vydalo i letiště, uvádí CNN.

Americké velvyslanectví v Mexiku vydalo v sobotu varování, v němž uvedlo, že sopka Popocatépetl „od 15. května vykazuje zvýšenou aktivitu a zaznamenala stovky otřesů a exhalací kouře a popela“.

Sopka byla desítky let v klidu, dokud v roce 1994 nevybuchla. Od té doby se její dunění stalo součástí každodenního života obyvatel.

zdroj: CNN, KSL News Radio