Komár tygrovaný v Německu! Němci se bojí nejsmrtonosnějšího zvířete na světě

Přidat na Seznam.cz

Všichni obyvatelé západního Německa mají strach. V Hesensku byl totiž zjištěn výskyt „nejsmrtelnějšího zvířete na světě“, komára tygrovaného asijského. Tento hmyz je považován za potenciálního přenašeče nebezpečných chorob, píše německý portál fnp.de. Odborníci před ním varují, ale ujišťují, že není důvod k panice.

Nebezpečné exempláře byly objeveny ve Floersheimu a v Hirschhornu. „Bdělí občané je rozpoznali a dali malý hmyz příslušným úřadům,“ informovalo hesenské ministerstvo životního prostředí ve Wiesbadenu.

Tygří komár v západním Německu
Podle Institutu Bernharda Nachta pro tropickou medicínu (BNITM) je asijský tygří komár přenašečem různých tropických virových onemocnění, zejména horečky dengue, napsal v úterý 28. září deník Frankfurter Rundschau.

„V důsledku globalizace mezinárodního obchodu se zbožím se komár rozšířil z Asie do velké části světa. Komár tygrovaný asijský se usídlil také v některých evropských zemích jižně od Alp. Aby však komár přenesl nemoc, musel by nejprve kousnout člověka, který je nositelem příslušného viru.“ – vysvětluje deník FR.

„Není důvod k panice.“
Studie institutu BNITM zjistila, že například virus Zika „může být přenášen komárem tygrovaným, ale aby se tak stalo, musí po dobu nejméně 14 dní panovat teplota alespoň 27 stupňů Celsia – období horkého počasí, které se u nás navzdory horkému létu téměř nikdy nevyskytlo.“ – uvádí deník FR. Proto zatím není důvod k panice.

Od roku 2018 se tito „deset milimetrů dlouzí, černobíle vzorovaní komáři vyskytují v Hesensku. Podle ministerstva životního prostředí je však riziko přenosu onemocnění komárem tygrovaným nízké. Monitorovací systém bude pozorně sledovat šíření komárů, aby bylo možné včas přijmout preventivní opatření. Lidé, které komáři štípou obzvlášť často, by však měli dbát zvýšené opatrnosti,“ píše na závěr deník FR.

Zdroj: fnp.de, Frankfurter Rundschau