Islandská sopka letos podruhé vybuchla poblíž elektrárny. Bagristé na poslední chvíli zachraňovali infrastrukturu, ukazuje video

Přidat na Seznam.cz

Island – Sopka na Islandu vybuchla letos podruhé a potřetí od prosince, vypumpovala lávu až 80 metrů do vzduchu a narušila život na poloostrově Reykjanes na jihozápadě země. Fontány zářivě oranžové roztavené horniny chrlily z prasklin v zemi a lávy křižovaly silnici poblíž Blue Lagoon, luxusních geotermálních lázní, které byly ve čtvrtek uzavřeny.

Proud lávy také zasáhl termální vodovodní potrubí v regionu jižně od hlavního města Reykjavíku, což narušilo dodávky horké vody pro více než 20 000 lidí a vedlo Agenturu civilní ochrany ke zvýšení úrovně pohotovosti na nouzový stav. Agentura také požádala domácnosti a podniky, aby šetřily elektrickou energií. Obnova teplé vody prostřednictvím nouzového potrubí, které již bylo ve výstavbě, by mohlo trvat dny, uvedla. Sopečná ohniska na poloostrově Reykjanes jsou puklinové erupce, které obvykle nezpůsobují velké exploze nebo výrazné rozptýlení popela do stratosféry, uvádí The Guardian.

Vědci se však obávají, že by to mohlo pokračovat roky, a islandské úřady začaly stavět hráze, aby odvedly proudy hořící lávy pryč od domovů a kritické infrastruktury.

Proud lávy byl jen asi 1 km od geotermální elektrárny Svartsengi na poloostrově. V oblasti byly vybudovány ochranné hráze a dělníci se snažili zaplnit malé mezery podél silnice, jak proudila láva. Bagristé na poslední chvíli zachraňovali infrastrukturu.

Předchozí erupce v oblasti začala 14. ledna a trvala zhruba dva dny a proudy lávy se dostaly na okraj rybářského městečka Grindavík, jehož téměř 4000 obyvatel bylo evakuováno, a kde byly zapáleny některé domy, uvádí CNN.

Navzdory snížení úrovně ohrožení vulkanického systému úřady varovaly před dalšími erupcemi, protože půda v oblasti nadále přibývá kvůli magmatu hromadícímu se v podzemí.

zdroj: The Guardian, CNN