Francouzští demonstranti obsadili budovu největší americké investiční společnosti BlackRock

Přidat na Seznam.cz

Demonstranti si ve čtvrtek vynutili vstup do budovy, kde sídlí kancelář společnosti BlackRock v Paříži. Asi 100 lidí, včetně zástupců několika odborových svazů, bylo v přízemí budovy asi 10 minut a skandovali protireformní hesla.

Celostátní protesty proti plánu francouzské vlády zvýšit věk odchodu do důchodu pro většinu pracujících z 62 na 64 let nyní vstoupily do 11. dne. Vláda minulý měsíc spustila zvláštní ústavní pravomoci, aby prosadila kontroverzní zákon v parlamentu bez hlasování. Dočasná okupace společnosti BlackRock proběhla jedenáctý den celostátních stávek a demonstrací, které odsuzují Macronův plán zvýšit věk odchodu do důchodu.

Změny znamenají, že od roku 2027 budou muset lidé pracovat déle, aby mohli pobírat plné státní důchodové dávky. Francouzská vláda uvedla, že důchodová legislativa je nezbytná, aby se předešlo hrozícímu deficitu financování, ale reformy rozhněvaly pracovníky v době rostoucích životních nákladů. Francouzská inflace minulý měsíc klesla z únorového rekordu díky prudkému zpomalení růstu cen energií, ale zrychlil se růst cen potravin, píše deník Edition.

Zástupci CGT, největší francouzské konfederace odborů a klíčového hráče protestů, odsoudili kapitalismus jako příčinu mnoha problémů. Postupná stávková akce v zemi způsobila od začátku roku obrovské narušení dopravních služeb, škol a podniků. Nejméně 80 lidí bylo zatčeno a 123 policistů zraněno během protestů 23. března.

Za hlasitého skandování oblíbeného hesla francouzských protestujících proti důchodové reformě „On est la“ („Jsme tady“) se demonstranti asi po 30 minutách z budovy společnosti BlackRock stáhli a zanechali její vestibul plný kouře z petard.

Na jiném místě francouzského hlavního města, v restauraci La Rotonde, kde Macron pořádal slavnostní večeři během prezidentských voleb v roce 2017, demonstranti zasypali restauraci kameny, zapálili její markýzu a házeli lahve a barvu na policii, která přijela nepokoje potlačit, píše deník NY Post. Do čtvrtečních protestů v Paříži se zapojilo asi 400 000 lidí.

zdroj: Edition, NY Post