Drogový gang se snažil propašovat tuny pervitinu v zásilkách javorového sirupu a řepkového oleje

Přidat na Seznam.cz

Nový Zéland – Drogový gang, který se pokusil propašovat tuny metamfetaminu z Kanady do Austrálie a Nového Zélandu tím, že jej ukryl v zásilkách javorového sirupu a řepkového oleje, byl zatčen, oznámily ve čtvrtek úřady.

Úřady tvrdí, že spolupracovaly více než pět měsíců, aby odhalily propracované schéma. Na Novém Zélandu a v Austrálii úřady také uvedly, že provedly tucet zatčení a očekávají, že přijdou další. Kanadské úřady uvedly, že případ stále vyšetřují a zatím neposkytují všechny podrobnosti, píše deník ABC News.

Australská policie uvedla, že zadržela čtyři samostatné zásilky pervitinu o hmotnosti více než šest tun a vznesla obvinění proti šesti mužům.

V lednu je kanadské úřady upozornily, že 2 900 litrů tekutého pervitinu bylo ukryto ve 180 lahvích řepkového oleje směřujících do Austrálie. Kanadské úřady vyměnily pervitin za neškodnou látku a umožnily pokračování zásilky.

Australská policie uvedla, že dva muži poté přesunuli to, co považovali za drogy, do skladovacích míst v okolí města Melbourne. Další dvě zásilky přišly v květnu a červnu a syndikát byl také spojen s prosincovou zásilkou, uvedla australská policie.

Na Novém Zélandu policie uvedla, že se gang pokusil ukrýt více než tři čtvrtě tuny pervitinu v zásilce javorového sirupu, což je největší taková zásilka, která byla zachycena na novozélandských hranicích, uvádí deník US News.

Novozélandská policie zatkla a obvinila pět mužů na venkovském pozemku poblíž města Helensville severně od Aucklandu, kteří převzali většinu zásilky. Šestá osoba, která podle policie převzala zbytek zásilky, také čelí obvinění.

„Bohužel neukojitelná chuť po nelegálních drogách v Austrálii z nás dělá lukrativní trh pro organizovaný zločin,“ bylo uvedeno v policejním prohlášení.

zdroj: US News, ABC News