Čínská hrozba: Japonsko zvažuje rozmístění více než 1000 raket

Přidat na Seznam.cz

Japonsko podle místních novin Yomiuri Shimbun zvažuje rozmístění více než 1000 řízených střel dlouhého doletu, aby zvýšilo svou schopnost čelit rostoucím regionálním hrozbám z Číny, informuje magazín Japan Times.

Země plánuje modernizaci svých raket za cílem prodloužení jejich dosahu ze 100 kilometrů na přibližně 1000 kilometrů, což by stačilo k zasažení čínských pobřežních oblastí i Severní Koreje. Rakety by byly rozmístěny v jihozápadním regionu Kjúšú, v jeho okolí a na malých ostrovech, které pokrývají japonské jihozápadní vody poblíž Tchaj-wanu. Jak uvedly noviny, jedná se o reakci na hrozby se strany Severní Koreje.

Ve vzduchu je cítit napětí

Nedávné geopolitické napětí, včetně ruské invaze na Ukrajinu a stále agresivnějšího postoje Číny vůči Tchaj-wanu, vyvolalo v Japonsku touhu přezkoumat obranné programy. Napětí však nabralo na síle poté, co Čína začátkem tohoto měsíce poprvé vypustila pět balistických střel do vod poblíž prefektury Okinawa v rámci masivních vojenských cvičení, která podle Pekingu byla reakcí na návštěvu předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu, potvrzuje zprávu také deník JapanToday.

Čína považuje demokratický Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, kterou je potřeba si vzít, a to klidně i za použití síly. Tokio ostře odsoudilo postup Pekingu vůči Tchaj-wanu, neboť podle odborníků je pravděpodobným záměrem odradit USA a Japonsko od případné intervence v krizi týkající se demokraticky řízeného Tchaj-wanu. Odpálení raket však také poukázalo na rozdíl mezi Spojenými státy a Čínou. Čína vlastní přibližně 300 pozemních řízených střel a 1 900 balistických raket, které by mohly zasáhnout Japonsko. Spojené státy v současné době žádné takové zbraně ve svém arzenálu nemají.

Snaha získat lepší zbraně

Severní Korea, která je vyzbrojena jadernými zbraněmi, má stovky balistických raket schopných zasáhnout Japonsko. Přestože Japonsko v tuto chvíli nevlastní žádné rakety delšího doletu, probíhají vládní rozhovory o získání tzv. protiúderné kapacity, která by umožnila zasáhnout nepřátelské základny a řídicí střediska. Kritici tvrdí, že jakýkoli krok k získání protiúderné kapacity by se odchýlil od pacifistické ústavy Japonska a od politiky země zaměřené výhradně na obranu. Premiér Fumio Kišida však opakovaně prohlásil, že Japonsko do pěti let drasticky posílí své obranné schopnosti.

Zdroj: Japan Times, JapanToday