Bude k dispozici perorální lék proti COVID-19. A co očkování?

Přidat na Seznam.cz

Pokud lék molnupiravir vyráběný společností Merck & Co., která patří do první desítky světových farmaceutických gigantů, získá v USA povolení k použití v nouzovém režimu, a to se stane, bude to první perorální lék proti koronaviru na světě. Výrobce předložil příslušnou žádost (11. října) Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), píše New York Times.

Lék by se používal k léčbě mírného až středně závažného onemocnění. Pětidenní léčba v USA by stála 700 dolarů. Pokud Úřad pro kontrolu potravin a léčiv udělí souhlas, bude to znamenat, že v závodě o takový lék prohraje jiný gigant – společnost Pfizer, výrobce vakcíny proti COVID-19, která je na světovém trhu jedničkou. Společnost Merck & Co. testovala svůj perorální antivirový lék na více než 1,3 tisíce dobrovolníků. Pokud lék získá schválení pro uvedení na trh v USA, výrobce již má zajištěný odbyt.

V červnu americká vláda ujistila, že po schválení FDA nakoupí 1,7 milionu dávek molnupiraviru v hodnotě 1,2 miliardy dolarů. Minulý týden společnost Merck oznámila, že lék by mohl snížit počet hospitalizací a úmrtí v důsledku COVID-19 na polovinu. „Mimořádný rozsah pandemie vyžaduje bezprecedentně rychlé kroky, a právě to děláme tím, že do 10 dnů od obdržení výsledků studie podáváme žádost o schválení léku agenturou FDA,“ uvedl Merck.

Očekává se, že použití léku bude bezpečné, dobře snášené, levné a snadno podatelné. S tímto termínem „levný“ nelze zcela souhlasit. „Léky působí přímo proti viru, omezují poškození organismu a délku trvání nemoci. Steroidy a léky na ředění krve, u nichž bylo dříve prokázáno, že zvyšují šanci hospitalizovaných pacientů na přežití, nebojují přímo proti viru, ale pouze zabraňují zhoršování příznaků Covid-19,“. uvedl Deník New York Times.

Zdroj: New York Times