Asi 40 kilometrů od hlavního města Islandu začala explodovat sopka. Lidé musí mít okna zavřená kvůli riziku smrtelně jedovatého plynu

Přidat na Seznam.cz

Island – Sopka, která se nachází na hoře Fagradalsfjall na Islandu, začala v pondělí explodovat. Erupce sopky 40 kilometrů od hlavního islandského města vyvolala varování před život ohrožujícím znečištěním toxickými plyny. Obyvatelům bylo řečeno, aby nechali okna zavřená kvůli riziku smrtelně jedovatého plynu.

Sopečná erupce poté vyvolala varování, protože chrlí život ohrožující znečištění toxickými plyny. Vulkán chrlí nepřetržitý proud bublající lávy několik kilometrů jihovýchodně od mezinárodního letiště Keflavik.

Obyvatelé nedalekého poloostrova Reykjanes byli uvězněni ve svých domovech a byli nuceni spát se zavřenými okny a vypnutou ventilací kvůli riziku smrtelně jedovatého plynu unikajícího ze sopky, uvádí DailyMail.

Islandská policie také omezila přístup k sopce, která se nachází 40 kilometrů od hlavního města Reykjavíku a vyzvala všechny turisty v této oblasti, aby se vrátili.

„Policie se po radě vědců rozhodla omezit přístup k místu erupce kvůli obrovskému a život ohrožujícímu znečištění toxickými plyny,“ uvedlo oddělení civilní ochrany a krizového řízení.

„V příštích hodinách je vysoce pravděpodobné, že se kolem místa erupce bude kvůli slabému větru hromadit plyn. Těm, kteří již podnikli túru k místu erupce, nebo tam již jsou, důrazně doporučujeme, aby oblast opustili,“ řekli v pondělí večer.

Erupce následuje po intenzivní seismické aktivitě v oblasti v posledních několika dnech.

Oblast, obecně známá jako sopka Fagradalsfjall, vybuchla za poslední dva roky dvakrát, aniž by způsobila škody nebo narušení letů, přestože se nachází poblíž letiště Keflavik, mezinárodního leteckého uzlu Islandu.

Letiště v úterý oznámilo, že zůstává otevřené a žádné lety nebyly ovlivněny. Některé vnitrostátní lety byly včera zpožděny poté, co erupce vytvořila oblak kouře nad silnicí spojující letiště Reykjavík a Keflavik.

Nejnovější erupce je klasifikována jako puklinová erupce, která obvykle nemá za následek velké exploze nebo značné množství popela ve stratosféře, uvedla islandská vláda v prohlášení v pondělí pozdě.

Islandský meteorologický úřad uvedl, že erupce je malá a v současné době nedochází k žádným emisím popela do atmosféry – a dodal, že láva vyvěrá jako „řada fontán“ z 200 metrů dlouhé trhliny, uvádí deník Sky News.

Při erupci ve stejné oblasti v roce 2021 tekla láva několik měsíců a na seismickou aktivitu se vydaly podívat statisíce lidí.

zdroj: Sky News, DailyMail