Africké a karibské státy chtějí odškodnění za otroctví. Plánují přesvědčit evropské státy, aby zaplatily za „historické masové zločiny“

Přidat na Seznam.cz

Ghana – Na summitu v Ghaně vzniklo celosvětové hnutí za odškodnění za otroctví a Africká unie se spojila s karibskými zeměmi, aby vytvořily „jednotnou frontu“ a přesvědčily evropské státy, aby zaplatily za „historické masové zločiny“.

Cílem partnerství mezi 55člennou Africkou unií a Karibským společenstvím (Caricom) 20 zemí bude zesílit tlak na bývalé otrokářské země, aby se zapojily do hnutí za odškodnění. Delegáti rovněž oznámili zřízení globálního fondu se sídlem v Africe, jehož cílem je urychlit tuto kampaň, uvádí deník Atlanta Black Star.

Návrh proklamace rozeslaný na konci čtyřdenní konference neupřesnil, jakou formu by odškodnění mělo mít, ale oznámil, že Africká unie prozkoumá „možnosti soudních sporů“ a bude spolupracovat s OSN na posouzení, „zda činy zotročování Afričanů představovaly v době, kdy byly spáchány, závažné porušení lidských práv“.

Při zahájení konference se vyjádřil ghanský prezident Nana Akufo-Addo. „Celé období otroctví znamenalo, že náš pokrok, hospodářský, kulturní i psychologický, byl potlačen. Existují zástupy příběhů rodin, které byly rozděleny… Dopady takových tragédií nelze vyčíslit, ale je třeba je uznat. Celý africký kontinent si zaslouží oficiální omluvu od evropských národů, které se podílely na obchodu s otroky,“ řekl ghanský prezident. „Žádné peníze nemohou napravit škody způsobené transatlantickým obchodem s otroky a jeho důsledky. Jistě se však jedná o záležitost, které musí svět čelit a kterou již nemůže ignorovat.“

Britské ministerstvo zahraničí uvedlo, že se konference zúčastnil jeden úředník v rámci standardní diplomatické angažovanosti, ale britská vláda se konceptu reparací nadále brání.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier nedávno vyjádřil „hanbu“ za koloniální zvěrstva, která jeho země způsobila Tanzanii, a v roce 2021 Německo oficiálně přiznalo, že se během okupace Namibie dopustilo genocidy, a oznámilo finanční pomoc ve výši více než 26 miliard korun. Nizozemský premiér Mark Rutte se loni jménem nizozemského státu oficiálně omluvil za historickou roli Nizozemska v obchodu s otroky, kterou uznal za zločin proti lidskosti.

Minulý měsíc při své cestě do Nairobi král Karel uznal „odporné a neospravedlnitelné násilné činy spáchané na Keňanech“ během jejich boje za nezávislost. Nechtěl se však oficiálně omluvit, uvádí deník The Guardian.

Desetibodový plán sdružení Caricom pro reparační spravedlnost požaduje plnou formální omluvu, zrušení dluhu a bývalé koloniální mocnosti, aby investovaly do zdravotních a vzdělávacích systémů zemí.

zdroj: Atlanta Black Star, The Guardian